Ta pożyczka każdego z nas może zwalić z nóg! 172 miliardy 441 milionów procent. To nie pomyłka, to roczna rzeczywista stopa oprocentowania jednodniowej pożyczki na 100 złotych. Takie tabele opłat ma firma kredytowa Kasomat z Wrocławia - dowiedział się dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda.

Takie oprocentowanie jest legalne, bo nasze prawo jest dziurawe. Na razie przepisy ograniczają tylko oprocentowanie, ale nie wszelkie dodatkowe koszty, które - jak widzicie - potrafią być kosmicznie wysokie. Co prawda jest to oprocentowanie w skali roku, ale jeżeli te 100 złotych pożyczmy tylko na miesiąc, to realnie zapłacimy ponad 32 procent.

Firma Kasomat jest na czarnej liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego, została zgłoszona do prokuratury. Postępowanie w jej sprawie prowadzi także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Podejrzewa on, że firma ukrywa w reklamach prawdziwe koszty pożyczek.

W przyszłości takie oprocentowanie ma zostać ograniczone. KNF przygotował założenia do ustawy, która ma wyraźnie ograniczyć całkowite koszty kredytów i pożyczek. Będzie to dotyczyło zarówno banków, jak i parabanków.