Zastanawiałeś się kiedyś, jak bezpieczne jest twoje hasło w internecie? Dzięki specjalnej stronie możesz to sprawdzić. Witryna pokaże przybliżony czas potrzebny na złamanie hasła w sieci metodą "brute force" ("brutalna siła"), która polega na użyciu wszystkich możliwych kombinacji znaków aż do skutku.

Długość wyrazu, wielkość liter oraz użycie cyfr i znaków specjalnych - to wszystko wpływa na bezpieczeństwo naszego hasła w sieci, a tym samym na stopień zabezpieczenia naszych danych. By nie ułatwiać zadania hakerom, hasło nie powinno być wyrazem słownikowym. Przy jego wymyślaniu zaleca się też użycie wielkich liter, cyfr i symboli.

Strona How Secure Is My Password? pokazuje przybliżony czas, potrzebny do złamania naszej "kłódki" w internecie. Np. złamanie hasła "piesek" zajęłoby zaledwie sekundę, ale jeśli wyraz będzie rozpoczynał się wielką literą ("Piesek"), operacja przedłuży się do minuty. Gdy na końcu naszego hasła dopiszemy cyfrę "1" ("Piesek1"), to na jego złamanie potrzeba już około trzech godzin, a kiedy dodamy kropkę ("Piesek1."), to nasze dane w internecie będą bezpieczne przez 10 dni. Ten prosty przykład pokazuje, jak użycie cyfr i symboli zwiększa bezpieczeństwo naszego hasła w internecie.

www.downloadsquad.switched.com

www.gizmodo.com