Do lotów na Księżyc przygotowują się Amerykanie, chętnie wybraliby się także Rosjanie i Chińczycy. I wcale nie będą to „krajoznawcze” podróże; celem rosyjskiego podboju Księżyca byłyby gigantyczne złoża helu 3, izotopu, dzięki któremu ludzkość mogłaby zapomnieć o kryzysie energetycznym.

Izotop helu o nr 3 jest nazywany przez naukowców paliwem przyszłości. Bez wątpienia będzie wykorzystywany w elektrowniach termojądrowych. Zaledwie 10 ton tego superpaliwa zaspokoi na rok zapotrzebowanie ludzkości w energię. Niestety, na ziemi jest go niewiele – zaledwie kilkaset kilogramów.

Za to na Księżycu złoża helu 3 sięgają 500 mln ton. Przez miliardy lat były tam nawiewany przez wiatr słoneczny. Rosjanie już opracowują fabryki energii. Chcą zbierać leżący na powierzchni Księżyca hel za pomocą specjalnych buldożerów, a następnie transportować go na ziemię.

Wg Rosjan energia wyprodukowana z izotopu helu nawet dostarczonego z Księżyca będzie tańsza niż obecnie produkowana w elektrowniach atomowych Warto w to zainwestować - mówią.

Nad przemysłowym wykorzystaniem izotopu pracują także Amerykanie. Niewykluczone, że już wkrótce Waszyngton i Moskwa znów zaczną się ścigać w zdobywaniu kosmosu.

16:45