Pierwsza w historii Europejskiej Agencji Kosmicznej misja na Księżyc weszła w ostatnią fazę. Na początku przyszłego tygodnia europejska sonda - wielkości pralki i z silnikiem z napędem jonowym ma wejść na orbitę Księżyca.

Jej zadanie to - jak podkreśla Manuel Grande, jeden z brytyjskich naukowców biorących udział w projekcie - poznanie tajemnic Księżyca: Kiedy astronauci z Apolla lądowali na księżycu przywieźli na Ziemię wiele próbek; wtedy ludzie myśleli, że wiedzą większość tego co powinni wiedzieć na temat Księżyca. Jednak wraz z upływem czasu zdali sobie sprawę, że nie mamy pojęcia o mnóstwie rzeczy, na przykład czy Księżyc i Ziemia pochodzą z tego samego miejsca. Niezbędne do tego pomiary i badania ma właśnie przeprowadzić nasze urządzenie.

„Smart 1”, który waży trzysta siedemdziesiąt kilogramów jest wypakowany niewielkimi specjalistycznymi instrumentami, które mają między innymi sfotografować każdy cal powierzchni Księżyca. Pobrane próbki być może pomogą potwierdzić teorię naukowców, że Ziemia i Księżyc miały "jedną matkę".