"Lucy" - jeden z najstarszych i najsławniejszych przodków człowieka, którego szkielet odnaleziono w połowie lat 70. w Etiopii - ma już starszego krewnego. Amerykańscy i etiopscy naukowcy ogłosili, że odkryli szczątki osobnika z tego samego gatunku, Australopithecus afarensis o 400 tysięcy lat starsze.

Jak donosi na swych stronach internetowych czasopismo "Proceedings of the National Academy of Sciences", nazwano go "Kadanuumuu", czyli "Wielki Człowiek".

Człowiek to może był z niego jeszcze marny, ale wielki owszem, miał około 160 centymetrów wzrostu, podczas gdy "Lucy" musiała się zadowolić metrem.

Wstępne wyniki badań fragmentów szkieletu sprzed 3,6 milionów lat pokazują, że już wtedy, znacznie wcześniej, niż myśleliśmy, nasz przodek poruszał się "po ludzku", na dwóch nogach. Jego szkielet, odnaleziony w Etiopii w 2005 roku ma jedne z najlepiej zachowanych obojczyków i łopatek, ale zdaniem naukowców, jego analiza mówi wiele także o budowie miednicy i klatki piersiowej.

"Kadanuumuu" nie jest tak stary i tak pierwotny, jak Ardi, której badania wywołały w ubiegłym roku prawdziwą sensację, ale z pewnością także zapisze się na trwałe w naszej prehistorii.