W zakopiańskiej Klinice Ortopedii i Rehabilitacji przeprowadzono pierwszą w Polsce, a nawet w naszej części Europy operację wszczepienia do kręgosłupa protezy jądra miażdzystego.

Z nowej metody powinni cieszyć się wszyscy ci, którzy np. chcą uprawiać sporty, a bole kręgosłupa im na to nie pozwalają. Przyczyną kłopotów jest utrata wody w środkowej części dysku kręgowego, w tzw. jądrze miażdżystym. Wtedy zaczyna nas strzykać i boleć.

Opracowana przez Amerykanów metoda polega na wymianie tej galarety specjalną substancją, tzw. hydrożelem. Zaimplantowana do tarczy kręgowej powiększy swoją objętość 5-krotnie - wyjaśniał prof. Daniel Zarzycki. Potem już jest jak nowy.

Zabieg jest mało ryzykowny dla pacjenta. Ryzyko jest takie samo jak przy normalnej operacji. Nie stwarzamy dodatkowego zagrożenia dla pacjenta - mówi Madej Osman z kliniki neurochirurgii w Kairze, który przeprowadzał operację w Zakopanem. Już po 24 godzinach pacjent może się normalnie poruszać. Po tym zabiegu możliwe są także wszelkie inne operacje na kręgosłupie.