Polska szkoła Anno Domini 2003/4. Jaka będzie u progu zapowiadającego się na kilka lat niżu demograficznego? W „Faktach” RMF zaglądamy dziś do szkół. Czy pierwszy dzwonek, to pierwszy sygnał poważnych kłopotów dla szkół niepublicznych?

Te właśnie placówki mają w tym roku szczególny powód do niepokoju. Wszystko z powodu pomysłu, który choć jeszcze nie zaistniał na dobre, już wywołuje wiele kontrowersji. Mowa o opodatkowaniu szkolnych placówek niepublicznych.

To nowy pomysł Ministerstwa Finansów. Resort uznał, że szkoły niepubliczne należy potraktować jako prywatne biznesy. A skoro te płacą podatek, to dlaczego nie miałyby tego robić prywatne szkoły czy też przedszkola? Tak też tłumaczy ten pomysł minister edukacji Krystyna Łybacka. Posłuchaj:

Zdaniem wielu rodziców, którzy zdecydowali się na posłanie dzieci do takich placówek, pomysł resortu finansów to koniec marzeń o lepszej formie edukacji dla ich dzieci, jaką stwarzały szkoły prywatne i społeczne.

Będzie to zabójstwo. Nie wyobrażam sobie, że funkcjonujemy z podatkiem - tak mówią dyrektorzy takich właśnie prywatnych biznesów, trzymając się retoryki pani minister edukacji. Witold Odrobina rozmawia z dyrektorką jednej z prężnie rozwijających się krakowskich szkół niepublicznych:

Co jeszcze nowego w nowym roku? Rok szkolny będzie dłuższy o tydzień od poprzednich. Już wiadomo, że szkoła będzie uczyć, jak nie brać łapówek. Od września wraca do IV klas szkół podstawowych czwarta obowiązkowa godzina Wychowania fizycznego w tygodniu. Do klas piątych i szóstych podstawówek wróci za rok - od 1 września 2004 r. A do gimnazjów - od 1 września 2005 roku.

To dobry pomysł, tylko jak go zrealizować? - takie pytanie postawiła minister Łybackiej dyrektorka gimnazjum w Choroszczy. Jak tłumaczy, w jej szkole nie ma sali gimnastycznej. Uczniowie ćwiczą na podwórku lub korytarzach wyłożonych terakotą. Cztery osoby doznały już poważnych obrażeń. I jeszcze jedna nowość: dzieci, które kończą sześć lat w 2004 roku, będą musiały obowiązkowo rozpocząć we wrześniu przyszłego roku tzw. zerówkę.

16:25