Na kolejny ciężki sezon huraganów muszą się przygotować Amerykanie. Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Kolorado, specjalizujący się w przewidywaniu tego typu kataklizmów, ogłosili właśnie swoje prognozy.

Tropikalny sztorm Zeta osłabł i zaczął zanikać, zamykając ostatni akt najaktywniejszego i najbardziej kosztownego sezonu huraganów nad Atlantykiem. Eksperci z Miami podkreślają, że jak przystało na rekordowy sezon huraganów, kończy się on również sztormem bijącym rekordy. czytaj więcej

Naukowcy co prawda twierdzą, że żywioły na miarę Katriny czy Rity nie powinny się pojawić nad USA, mówią jednak o „ciężkim sezonie”. Południowe wybrzeże kraju ma zaatakować co najmniej 9 silnych huraganów. Być może będzie ich więcej, ponieważ naukowcy stwierdzili, że „coś dziwnego” dzieje się z Atlantykiem. W ubiegłym roku eksperci z Kolorado kilkakrotnie byli zmuszeni zmienić swoją prognozę. W rezultacie niemal podwoili liczbę przewidywanych huraganów.

Co najmniej 27 osób zginęło w wyniku gwałtownych burz i wichur, jakie przetoczyły się przez środkową i wschodnią część Stanów Zjednoczonych. W Tennessee burzom towarzyszył grad i tornada – z wielu budynków pozostały tylko fundamenty. czytaj więcej

Amerykańscy klimatolodzy starają się opracować model tego, jak zachowuje się ostatnio pogoda w tej części świata. Matka natura jest jednak nieprzewidywalna – w ciągu ostatnich dni środkowe i wschodnie stany dotknęła fala zabójczych tornad. Było ich kilkadziesiąt – niektóre tak silne, że porywały całe budynki. Zginęło co najmniej 27 osób.