Amerykańska Akademia Filmowa nie zdecydowała się na przełożenie zaplanowanej na niedzielną noc ceremonii rozdania Oscarów. Jednak w obliczu wojny z Irakiem zdecydowano się na wprowadzenie kilku istotnych zmian.

Przede wszystkim w tym roku zwinięty zostanie słynny czerwony dywan wyściełający drogę do hollywoodzkiego Kodak Theatre. Nie będzie pozowania do zdjęć i mini-konferencji prasowych. Goście po wyjściu z limuzyn będą się od razu kierować do drzwi teatru. Tam czekać ich będą wykrywacze metalu, ale ten element pojawił się już podczas ubiegłorocznej gali.

W 75-letniej historii Nagród Akademii Filmowej na przełożenie oscarowej gali zdecydowano się zaledwie trzy razy, jednak nigdy z powodu wojny.

W 1938 roku rozdanie Oscarów odbyło się o tydzień później z powodu powodzi w Los Angeles. W 1968 roku ceremonia odbyła się z dwudniowym poślizgiem, z powodu żałoby po zabójstwie Martina Luthera Kinga. Wreszcie w 1981 roku Oscary rozdano z jednodniowym opóźnieniem, ze względu na próbę zamachu na prezydenta Ronalda Reagana.

07:10