Olga Tokarczuk otrzymała Międzynarodową Nagrodę Mostu. Pisarkę wyróżniono za wysiłek odkrywania wielokulturowości Dolnego Śląska. Nagroda jest przyznawana wspólnie przez miasta Goerlitz i Zgorzelec.

Olga Tokarczuk otrzymała Międzynarodową Nagrodę Mostu. Pisarkę wyróżniono za wysiłek odkrywania wielokulturowości Dolnego Śląska. Nagroda jest przyznawana wspólnie przez miasta Goerlitz i Zgorzelec.
Olga Tokarczuk /PAP/Artur Reszko /PAP

Tegoroczna uroczystość wręczenia Nagrody Mostu odbyła się w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w niemieckim Goerlitz.

Tokarczuk została uhonorowana za wysiłek w ponownym odkrywaniu wielokulturowości Dolnego Śląska. Kapituła nagrody pokreśliła, że polska pisarka "w swoich powieściach, esejach i krótkich formach literackich buduje mosty literackie między ludźmi, kulturami i pokoleniami, zwłaszcza mieszkańcami pogranicza trzech krajów: Polski, Niemiec i Czech".

Kapituła wskazała, że Tokarczuk z wrażliwością patrzy w przeszłość, również tę polsko-czesko-niemiecką, i z dużym wyczuciem podejmuje trudne emocjonalnie tematy. "W ten sposób tworzy mosty empatii między ludźmi" - podkreślono.

Autorka "Prawieku" i "Ksiąg Jakubowych"

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 r. w Sulechowie. Z wykształcenia jest psychologiem. Zadebiutowała w 1993 r. powieścią "Podróż ludzi Księgi". Poważniejszy sukces przyniosła jej dopiero trzecia powieść "Prawiek i inne czasy" (1996), za którą została wyróżniona Paszportem Polityki. W 2008 r. za książkę "Bieguni" otrzymała nagrodę Nike. Ponownie zdobyła tę nagrodę w tym roku za książkę "Księgi Jakubowe". Pisarka uhonorowana została również m.in. nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrodą Fundacji im. Kościelskich oraz międzynarodowym wyróżnieniem Vilenica, przyznawaną pisarzom z Europy Środkowej.

Kto jest wśród laureatów nagrody?

Międzynarodowa Nagroda Mostu Europa-Miasto Zgorzelec/Goerlitz to wyróżnienie przyznawane za zaangażowanie w budowanie przyjaźni i porozumienia między narodami, za działania zbliżające do siebie ludzi różnych nacji, kultur i poglądów. Nagroda przyznawana jest od 1993 roku. (od 1998 rokrocznie), początkowo przez miasto Goerlitz, a od 2001 r. wspólnie przez Goerlitz i Zgorzelec.
Wcześniej Nagrodę Mostu otrzymali m.in. b. premier Tadeusz Mazowiecki, historyk Norman Davies, pisarz Guenter Grass, b. prezydent Litwy Valdas Adamkus, historyk Władysław Bartoszewski, założycielka Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego Freya von Moltke, bokser Witalij Kliczko oraz szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.