Słynny obraz Rembrandta "Straż nocna" przejdzie konserwację na oczach widzów w galerii muzealnej, transmitowaną również przez internet - poinformowało Rijksmuseum w Amsterdamie. Prace rozpoczną się w lipcu przyszłego roku.

Na czas konserwacji obraz zostanie umieszczony w specjalnie wybudowanym szklanym boksie - powiedział dyrektor Rijksmuseum Taco Dibbits, dodając, że na początku zostanie gruntownie przebadany przy użyciu specjalnego mikroskopu i specjalistycznych technik werniks pokrywający malowidło. To właśnie warstwa tej pociemniałej z upływem czasu żywicy sprawiła, że do obrazu już w XVIII wieku przylgnęła nazwa "nocna" i oglądający go byli przekonani, iż jest to nokturn.

Oprócz ciemnienia werniksu w malowidle doszło także do innych zmian, jak blaknięcie namalowanego w dolnym prawym rogu pieska. Blakną także późniejsze przemalówki i uzupełnienia. Gruntowne badania z użyciem zdjęć o wysokiej rozdzielczości, cienkowarstwowej chromatografii cieczowej (TLC) służącej do identyfikacji mieszanin związków chemicznych oraz zaawansowana analiza komputerowa pozwolą uzyskać bardzo szczegółowy wgląd w poszczególne warstwy obrazu - powiedział dyrektor.

Zapewnił, że obecne techniki konserwatorskie są tak zaawansowane, że dzięki nim malowidło zostanie zabezpieczone dla przyszłych pokoleń. Myślę, że będzie wyglądać o wiele lepiej - powiedział. - Jeśli stanie się blisko niego, będzie o wiele bardziej szczegółowy. Naprawdę wspaniale będzie to zobaczyć, a sama konserwacja też będzie bardzo wspaniała.

"Malownicze" i "eleganckie"

"Straż nocna" nazywana też "Wymarszem strzelców" należy do arcydzieł Rembrandta pod względem kompozycyjnym i jest bardzo innowacyjna, ponieważ do portretu zbiorowego, zwykle bardzo statycznego, ukazującego portretowanych w szeregu, van Rijn wprowadził ruch i formułę narracyjną. Przy czym nie ograniczył się w wykonaniu malowidła do jednej tylko techniki - jedne fragmenty opracował bardzo szczegółowo, a inne potraktował grubymi pociągnięciami pędzla. Współcześni tego dzieła zdawali sobie sprawę z niezwykłej jakości przedstawienia; opisywane było ono jako uderzająco "malownicze" i "eleganckie".

"Straż nocna" ukazuje kompanię Fransa Banninga Cocqa i Willema van Ruytenburgha i taki jest jej właściwy tytuł nadany przez malarza. Obraz powstał na zamówienie amsterdamskich arkebuzerów z kompanii burmistrza Cocqa, ukazanego w centrum obrazu w czarnym stroju z białą kryzą. Takie oddziały jak jego kompania strzegły porządku w mieście.

(mch)