Nowi Transfomersi w kinach. Ostatnia w tym sezonie premiera Starego Teatru w Krakowie. A muzycy Scorpions osobiście odsłonią gwiazdę zespołu w znajdującej się tuż pod Wawelem Alei Gwiazd. Tak zapowiada się nowy tydzień w kulturze.

Nowi Transfomersi w kinach. Ostatnia w tym sezonie premiera Starego Teatru w Krakowie. A muzycy Scorpions osobiście odsłonią gwiazdę zespołu w znajdującej się tuż pod Wawelem Alei Gwiazd. Tak zapowiada się nowy tydzień w kulturze.
Klaus Meine, lider zespołu Scorpions /RAFA ALCAIDE /PAP/EPA

Nowi Transformersi

23 czerwca do polskich kin wejdzie film "Transformers. Ostatni Rycerz", który rzuci nowe światło na legendę Transformerów i spróbuje odpowiedzieć na pytanie, co to znaczy być bohaterem.

Ludzie i Transformery toczą wojnę, Optimus Prime odszedł. Klucz do uratowania naszej przyszłości jest skryty w przeszłości, w sekretnej historii pobytu Transformerów na Ziemi. Misja uratowania naszej planety spoczęła na barkach niezwykłej ekipy: Cade’a Yeagera (Mark Wahlberg), Bumblebee, angielskiego lorda (sir Anthony Hopkins) i profesor Oxfordu (Laura Haddock). W filmie "Transformers: Ostatni Rycerz" ścigani staną się bohaterami. Bohaterowie staną się zdrajcami.

Żyję światem tej serii od 10 lat - napisał w liście do fanów  reżyser Michael Bay. "Transformers: Ostatni Rycerz" będzie innym filmem. Połączyliśmy wszystkie nasze dotychczasowe doświadczenia, by poszerzyć ten wszechświat i pokazać go w nowy sposób. (...) Z ręką na sercu mogę zapewnić, że nigdy dotąd w tej serii nie powstał film o tak ogromnej skali wizualnej i tak rozbudowanej mitologii. Oglądając film "Transformers: Ostatni Rycerz", widzowie zobaczą coś, czego dotąd nie wiedzieli - podkreślił Bay.

„Wszystko zmyślone” w Starym Teatrze

Anna Karasińska wyreżyserowała ostatnią premierę Starego Teatru w sezonie 2016/2017. Jej spektakl "Wszystko zmyślone" bada strategie przetrwania i sposoby radzenia sobie z rzeczywistością przez medium teatru.

Jak czytamy w opisie przedstawienia, "to intymna i wymagająca obopólnego zaufania forma tworzenia, podczas której elementy scenariusza budowane są niekiedy z przypadkowych wydarzeń, sytuacji międzyludzkich czy treści istniejących w danym miejscu, w danym teatrze, które czekały na swoją kolej, żeby znaleźć odbicie na scenie".

Przygotowując się do swojej pierwszej realizacji z udziałem zespołu aktorskiego Starego Teatru, reżyserka natrafiła na następujący cytat z książki Yoko Tawady "Fruwająca dusza": "Być może pisany jest mi los księżniczki Sagihime, o której mówią stare księgi: nie mając własnego zdania jak słomiana kukła zostanę wyniesiona na fali wydarzeń, ludzie będą mówić do mnie słodkie słowa, tak jak i ja do nich, a na koniec stanę się niewygodna, więc mnie spalą na stosie".

Premiera "Wszystko zmyślone" już 23 czerwca.

Scorpionsi odsłonią swoją gwiazdę w Krakowie

Muzycy słynnej grupy Scorpions odsłonią swoją gwiazdę w krakowskiej Alei Gwiazd. Zrobią to podczas ceremonii, która odbędzie się w piątek, 23 czerwca, o godz. 16:00. Dzień później legendarna grupa zagra na Tauron Life Festival Oświęcim.

Scorpionsi jak mało kto zasłużyli na uhonorowanie przez miasto Kraków - grupa występowała tu kilkakrotnie, a do historii przeszedł koncert z 2000 r. na lotnisku w Pobiedniku pod Krakowem, na którym bawiło się około 800 tysięcy ludzi! To nie tylko największy koncert, jaki kiedykolwiek odbył się w Polsce, ale również rekordowy pod względem frekwencji dla samego zespołu, który w trakcie ponad 50-letniej kariery zagrał na niemal wszystkich wielkich festiwalach, ze słynnym Rock In Rio na czele.

Koncert w Pobiedniku zorganizowany przez RMF FM w ramach Inwazji Mocy, do dziś pozostaje w pamięci muzyków zespołu. Organizatorzy z radia powiedzieli nam, że spodziewają się stu, może dwustu tysięcy ludzi. Pomyśleliśmy: wow, to wielki tłum! Gdy wyszliśmy na scenę było już ciemno i nie dało się zobaczyć, ile tak naprawdę ludzi jest na widowni. Dotarło to do nas dopiero, gdy zobaczyliśmy zdjęcia zrobione z policyjnego helikoptera opublikowane następnego dnia w gazecie - wspomina gitarzysta Matthias Jabs.

W sobotę, 24 czerwca, legendarni rockmani wystąpią na Tauron Life Festival Oświęcim ze spektakularnym show, przygotowanym specjalnie na trasę Crazy World Tour 2017 - z ultranowoczesną scenografią i światłami oraz ponadczasowymi hitami, takimi jak "Wind of Change", "Still Loving You" czy "Rock You Like a Hurricane".

8. edycja Tauron Life Festival Oświęcim potrwa od 22 do 24 czerwca. Wśród gwiazd festiwalu, oprócz grupy Scorpions, są m.in. uwielbiana w Polsce amerykańska wokalistka LP oraz pochodzący z Jamajki mistrz reggae i dancehallu, Shaggy. Na scenie stadionu MOSiR-u pojawi się również czołówka polskiej sceny muzycznej, m.in. Kasia Kowalska, Mesajah, Julia Pietrucha, Maleo Reggae Rockers i Lao Che.

(mn)