Komu przypadnie tym razem Złota Palma w Cannes? O tym będzie mówiło się w tym tygodniu w filmowym świecie. Do polskich kin wejdzie też pokazywany na festiwalu poza konkursem "Zakładnik z Wall Street" z George’em Clooneyem i Julią Roberts w głównych rolach. A w księgarniach pojawi się najnowsza powieść laureata literackiej Nagrody Nobla.

W najbliższy weekend dowiemy się, kto dostanie Złotą Palmę w Cannes. O faworytach mówić za wcześnie, bo konkurs dopiero się rozkręca. Swoje filmy w Konkursie Głównym pokazali już m.in. Ken Loach i Park Chan Wook, ale przed nami jeszcze premiery Pedro Admodovara, Jima Jarmuscha, Seana Penna czy braci Dardenne.

Przewodniczącym jury na tegorocznym 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym jest Australijczyk George Miller, twórca filmu akcji "Mad Max: Na drodze gniewu", nagrodzonego w tym roku sześcioma Oscarami. Jurorami zostali też m.in. Kirsten Dunst, Donald Sutherland, Vanessa Paradis i Arnaud Desplechin.

Nie wiemy, jak to wszystko się potoczy, ale moim zdaniem Złotą Palmę powinien dostać film, który ma w sobie moc i który mnie dotyka - powiedział Miller na konferencji prasowej jury.


W piątek 20 maja do naszych kin trafi "Zakładnik z Wall Street", który w Cannes pokazywany był poza konkursem. W filmie Jodie Foster główne role zagrali Julia Roberts i George Clooney.

"Money Monster" to popularny program telewizyjny, którego gwiazda - Lee Gates (George Clooney), zwany "guru Wall Street" - doradza widzom, jak i w co inwestować pieniądze. Kiedy słuchający jego finansowych wskazówek Kyle Budwell (Jack O'Connell) traci wszystkie oszczędności, terroryzuje ekipę show i na planie, podczas programu na żywo, grozi Gatesowi śmiercią, jeśli ten nie sprawi, że akcje, w które zainwestował, nie pójdą do góry w ciągu doby. Publiczność telewizyjna zamiera w przerażeniu, oglądalność show rośnie w rekordowym tempie.

 

W środę 18 maja w polskich księgarniach pojawi się najnowsza powieść laureata literackiej Nagrody Nobla z 2014 roku. "Żebyś nie zgubił się w dzielnicy" Patricka Modiano to historia pisarza - pełna nadziei i pełna zagadek. Jean Daragane, pisarz samotnie mieszkający w Paryżu, otrzymuje tajemniczy telefon. Z mężczyzną kontaktuje się niejaki Ottolini, który twierdzi, że znalazł jego notes z adresami zgubiony jakiś czas wcześniej. Kiedy wreszcie się spotykają, Ottolini zachowuje się jak szantażysta. Do kawiarni przychodzi z nim intrygująca kobieta. To, kim jest - ofiarą czy wspólniczką, pozostaje największą zagadką.

Proza, która zadaje pytania, nie udzielając odpowiedzi, drąży wspomnienia, igrając z pamięcią.

Książka ukazuje się nakładem wydawnictwa Sonia Draga.

(edbie)