Euforia w Kijowie po zwycięstwie ukraińskiej piosenkarki Jamali w finale tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. Z kolei w rosyjskich mediach pojawiła się fala krytyki w związku ze sposobem głosowania podczas konkursu.

Euforia w Kijowie po zwycięstwie ukraińskiej piosenkarki Jamali w finale tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. Z kolei w rosyjskich mediach pojawiła się fala krytyki w związku ze sposobem głosowania podczas konkursu.
Jamala /MAJA SUSLIN /PAP/EPA

Tak!!! Niesamowity występ i zwycięstwo! Cała Ukraina serdecznie ci dziękuje, Jamala - napisał na Twitterze prezydent Petro Poroszenko.

Zachwycony zwycięstwem Jamali jest także premier Wołodymyr Hrojsman. Brawo, Jamala jest najlepsza! Gratuluję zwycięstwa! Chwała Ukrainie! - napisał na Twitterze szef ukraińskiego rządu.

Pochodząca z zaanektowanego przez Rosję Krymu tatarska piosenkarka Jamala zaśpiewała w Sztokholmie piosenkę własnego autorstwa "1944", poświęconą stalinowskiej deportacji jej narodu. Rosja domagała się dyskwalifikacji tego utworu. Skarżyła się na jego polityczny wydźwięk.

Pokój i miłość dla wszystkich! - krzyknęła do publiczności Jamala po otrzymaniu na scenie statuetki diamentowego mikrofonu.

W szwedzkich mediach piosenkarka podkreślała, że jest dla niej oczywiste, że odbiorcy utożsamiają utwór "1944" z bieżącą sytuacją na Ukrainie, aneksją Krymu przez Rosję.

Ukraina zdobyła w głosowaniu jury oraz widzów łącznie 534 punkty, co oprócz zwycięstwa daje jej prawo do organizacji przyszłorocznej Eurowizji. Drugie miejsce zajęła artystka z Australii Dami In (511 punktów), trzecie - Rosjanin Siergiej Łazariew (491 punktów).

Rosyjskie media twierdzą, że faktycznym zwycięzcą jest Rosjanin, a nie Ukrainka i krytykują sposób głosowania. Widzowie z Ukrainy oddali maksymalną liczbę głosów Siergiejowi Łazariewowi - informuje dziennik "Izwiestia". Bulwarowa "Komsomolskaja Prawda" donosi, że internauci zwycięzcą ogłosili Rosjanina. Sam Łazariew cytowany przez rosyjskie media twierdzi, że był bojkotowany przez jurorów. Z kolei Gazeta.ru zaznacza, że jurorzy z bratniej Serbii przyznali Rosjaninowi jedynie punkt, a Ukraince 12.

Reprezentujący Polskę Michał Szpak, który zaśpiewał balladę "Color of Your Life", zdobył 229 punktów, co dało mu 8. miejsce. To zasługa widzów, którzy przyznali artyście aż 222 punkty. Od jury piosenkarz otrzymał zaledwie 7 punktów.

(mpw)