24. czerwca ogólnopolską premierę będzie miała nowa płyta Włodka Pawlika, jedynego polskiego zdobywcy nagrody Grammy w kategorii jazzu. Tego dnia do kin wejdzie "Dzień Niepodległości. Odrodzenie". A dzień później krakowski Teatr im. Słowackiego pokaże "Solaris" według Stanisława Lema.

4 Works 4 Orchestra

Nowa płyta laureata Grammy nosi tytuł "Włodek Pawlik - 4 Works 4 Orchestra". Zostanie zaprezentowana w całości podczas premierowego koncertu w Filharmonii w Szczecinie 26. czerwca 2016. Jest to jedyny w swoim rodzaju zbiór moich kompozycji, których głównym wyróżnikiem jest osadzenie w stylistyce szeroko rozumianej muzyki współczesnej, czy też poważnej z elementami muzyki jazzowej, czyli improwizowanej. Mam nadzieję, że tworzy to homogeniczną całość, a jednocześnie pokazuje moje mniej znane oblicze jako kompozytora - mówi Włodek Pawlik.

Solaris w Krakowie

"Solaris" to najsłynniejsza powieść Stanisława Lema, zaliczana do klasyki światowej literatury science-fiction. Łączy problematykę istnienia pozaziemskich cywilizacji z pełnym emocji wątkiem miłosnym. Życie na nieznanej i niezbadanej przez ludzi planecie Solaris wymyka się wszelkim znanym ludziom schematom. Czy przybyszom z Ziemi uda się zrozumieć, na czym tak naprawdę polegają mechanizmy rządzące Solaris? W spektaklu zmierzymy się z problematyką inności i stosunku ludzi do nieznanego. Postawi on również przed nami szereg istotnych pytań o ludzką naturę - mówią twórcy spektaklu. Scenicznej realizacji podjęła się grupa utalentowanych twórców, znanych krakowskiej publiczności ze spektakli muzycznych - "Ziemi obiecanej" W. Reymonta oraz "Braci Dalcz i S-ka" T. Dołęgi-Mostowicza. Premiera w reżyserii Wojciecha Kościelniaka 25 czerwca 2016

"Dzień Niepodległości. Odrodzenie"


"Dzień Niepodległości. Odrodzenie" to film w reżyserii Rolanda Emmericha. W obsadzie są m.in Liam Hemsworth, Jeff Goldblum, Bill Pullman, Judd Hirsch, Charlotte Gainsbourg i Sela Ward. To kontynuacja jednego z największych przebojów w dziejach kina, spektakularna opowieść o inwazji przedstawicieli obcej cywilizacji na naszą planetę. Po najeździe obcych na Ziemię ludzie wykorzystali pozostawione przez nich zdobycze techniki do budowy supernowoczesnego systemu obronnego dla całej naszej planety. Nic jednak nie mogło przygotować nas na ponowny najazd przybyszy, którzy powracają, by ze zdwojoną siłą przypuścić atak na Ziemię. Gigantyczne statki obcych obracają w gruzy największe metropolie i los świata wydaje się przesądzony. Końcu świata zapobiec może tylko zdecydowana akcja wszystkich ludzi, którzy jednoczą się w zmasowanym kontrataku, by pokazać obcym, że Ziemia jest już zajęta. Do polskich kin film wejdzie 24 czerwca.

(mn)