W Sztokholmie przez kilka najbliższych dni piosenkarze z całej Europie będą walczyli o zwycięstwo w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji. Polskę reprezentować będzie Michał Szpak, który wystąpi już w czwartek.

Dzisiaj wieczorem odbędzie się pierwszy półfinał z udziałem reprezentantów 18 krajów. Pojawi się również faworyt konkursu, Siergiej Łazarjew z Rosji. To właśnie jemu bukmacherzy dają największe szanse na zwycięstwo.

Reprezentujący Polskę Michał Szpak wystąpi w drugim półfinale, zaplanowanym na czwartek. Eksperci nie dają mu jednak większych szans. Według nich  piosenka "Color Of Your Life" Szpaka może zostać sklasyfikowana dopiero w drugiej dziesiątce.

W tegorocznym konkursie wystąpią artyści z 42 krajów. Pojawią się też reprezentanci krajów, które w ostatnich latach nie występowały, m.in. artyści z Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji i Ukrainy. Z udziału w konkursie wycofały się Portugalia i Rumunia. Na Eurowizji pojawi się też Australia, która w 2015 wystąpiła jako gość specjalny.

Reprezentanci gospodarzy, oraz Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii nie muszą walczyć o awans do finału, tylko mają już zapewniony występ na sobotniej gali.

W pierwszy półfinale konkursu, który odbędzie się 10 maja, wystąpią reprezentanci Finlandii, Grecji, Mołdawii, Czech, Rosji, Austrii, Cypru, Islandii i Węgier. W drugim półfinale (12 maja) pojawią się artyści z Litwy, Łotwy, Szwajcarii, Izraela, Australii, Danii, Ukrainy, Norwegii, Belgii, Słowenii, Macedonii, Ukrainy i Polski.

(az)