Aktor i reżyser Andrzej Chyra otrzyma statuetkę Złotego Glana - nagrodę przyznawaną w ramach 22. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia - poinformował rzecznik prasowy Forum Artur Zaborski. Impreza rozpocznie się w czwartek i potrwa do 2 grudnia.

Aktor i reżyser Andrzej Chyra otrzyma statuetkę Złotego Glana - nagrodę przyznawaną w ramach 22. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia - poinformował rzecznik prasowy Forum Artur Zaborski. Impreza rozpocznie się w czwartek i potrwa do 2 grudnia.
Andrzej Chyra /StrefaGwiazd/Marcin Kmieciński /PAP

Zaborski zwrócił uwagę, że Chyra to nie tylko "uznany aktor filmowy, ale też reżyser, aktor teatru i opery, a także wielki meloman, który o muzyce potrafi mówić godzinami". Przypomniał, że artysta na ekranie pojawia się regularnie od 1988 roku, kiedy "mignął" w czwartej części "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego. Jednak jego właściwym debiutem był film "Kolejność uczuć" Radosława Piwowarskiego z 1993 roku. Później przyszły role w "Długu" (1999) Krzysztofa Krauzego, "Komorniku" (2005) Feliksa Falka i "W imię..." (2013) Małgorzaty Szumowskiej, za które był nagradzany na Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni. Aktor ma na koncie także Złotą Kaczkę i dwa Orły.

Anna Serdiukow, dyrektor artystyczna Cinergii podkreśliła, że stosunkowo mało mówi się o pozafilmowej działalności Chyry.

Andrzej Chyra zawsze postrzegany jest przede wszystkim jako aktor filmowy, a szkoda, bo jego zasługi dla teatru polskiego są wielkie, a dla francuskiego - coraz większe, u (Krzysztofa) Warlikowskiego gra przecież u boku samej Isabelle Huppert. Reżyseruje również opery - m.in. z Pawłem Mykietynem. A to tylko zalążek tego, jak barwną i twórczą postacią jest - zauważyła. Dodała, że chciałaby przybliżyć sylwetkę Chyry w innych kontekstach niż filmowe, z innej strony, niż jest postrzegany - przez operę, teatr, a także muzykę. Okazją do tego ma być projekcja pokazywanego w Cannes filmu "Szron" w reż. litewskiego reżysera Sharunasa Bartasa, w którym zagrali Vanessa Paradis i Andrzej Chyra. To po seansie tego filmu, 2 grudnia, odbędzie się spotkanie z aktorem, na którym Chyra odbierze Złoty Glan za dotychczasowe zasługi.

Forum Kina Europejskiego to najstarsza łódzka impreza poświęcona kinu. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1992 roku. Ideą wydarzenia jest przegląd najważniejszych dokonań filmowców na Starym Kontynencie.

Podczas tegorocznej edycji widzowie będą mogli obejrzeć 80 tytułów filmowych - nagradzanych już na światowych festiwalach, a także obrazów, które w polskiej dystrybucji pojawiają się za kilka miesięcy. W programie znalazły się także: multimedialne widowisko muzyczne poświęcone twórczości Krzysztofa Komedy - "3Dźwięki Komedy", koncert "Celuloid", a także wystawy zdjęć i plakatów. Na dworcu Łódź-Fabryczna odbędzie się natomiast pokaz mody filmowej "Cinema en vogue".

(mn)