Wielokilometrowe korki, dziesiątki tysięcy domów bez prądu, śliskie drogi - to efekt uderzenia zimy i orkanu Ksawery. Na Gorącą Linię RMF FM dostawaliśmy setki sygnałów o ogromnych problemach na drogach w całym kraju. Sytuację monitorowaliśmy na bieżąco na RMF24 - zobaczcie zapis naszej relacji minuta po minucie!

21:48 Policja przywróciła ruch na drodze krajowej nr 29 w pobliżu Słubic (Lubuskie). Była ona zablokowana po wypadku z udziałem auta osobowego i ciężarówki.

21:00 Ciężkie warunki podróży na krajowej "51" w Warmińsko-Mazurskiem. Jest biało i ślisko - ostrzegacie na Gorącą Linię RMF FM. Droga jest częściowo zablokowana, bo tir nie może podjechać pod górkę. To odcinek Olsztyn-Dobre Miasto - mówi nasz słuichacz.

20:52 Na gorącą linie informujecie również o trudnych warunkach na krajowej "78" w Kroszycach w woj. śląskim.  
Jest totalnie biało, leży około 5 centymetrów śniegu na drogach - mówił nam jeden z słuchaczy.

20:49 Wstrzymany ruch pociągów na trasie Poznań-Trójmiasto. W Wymysłowie w Wielkopolsce pociąg towarowy zahaczył o naczepę tira na przejeździe kolejowym. Nie przejedziecie również krajową "15" w Wymysłowie, bo rogatka kolejowa leży właśnie na tej trasie. 

20:12 Straszne warunki pogodowe na drodze krajowej nr 51 na trasie : Bartoszyce-Lidzbark Warmiński - informujecie na Gorąca Linię RMF FM. Co jakiś czas sypie straszny śnieg. Jezdnia w miastach oraz na trasie nie jest odśnieżona - piszą nasi słuchacze.

20:00 Po prawie dobie udało się odblokować krajową "15" w Kujawsko-Pomorskiem. Drogowcy zapewniają, że ruch miedzy Inowrocławiem a Strzelnem wraca do normy. Niektórzy kierowcy spędzili na trasie 20 godzin stojąc w korku. Katastrofa. Już sił brakuje, zjechałem na stację. Jadę od 48 godzin - usłyszał nasz reporter Paweł Ballinowski od zdenerwowanych kierowców. 

Pogoda znów da się we znaki. Synoptycy ostrzegają!

To nie koniec pogodowych zawirowań. Huragan Ksawery słabnie, ale już pojawiło się kolejne ostrzeżenia meteorologiczne. Tym razem synoptycy ostrzegają przed zamieciami śnieżnymi i oblodzeniem. czytaj więcej

19:20 Koniec utrudnienia na krajowej "62" na odcinku Strzelno - Kruszwica w pobliżu miejscowości Sławsk Wielki, gdzie doszło do wywrócenia się samochodu ciężarowego.

19:08 Wypadek na krajowej "58" na odcinku Szczytno - Ruciane Nida w pobliżu miejscowości Babięta (woj. warmińsko-mazurskie). Doszło do zderzenia 2 samochodów osobowych. 5 osób zostało rannych. Policja w miejscu zdarzenia kieruje ruchem wahadłowo. Przewidywany czas trwania utrudnienia około 2 godziny - informuje GDDKiA.

18:57 Zablokowana trasa krajowa numer 29 w rejonie Słubic w Lubuskiem. W zderzeniu ciężarówki z samochodem osobowym ranne zostały dwie osoby. 

18:50 Przedłuża się utrudnienie na krajowej "8" na odcinku Białystok - Augustów w pobliżu miejscowości Przewalanka (woj. podlaskie). Trwa akcja wyciągania samochodu ciężarowego z rowu. Droga została zablokowana do czasu odwołania. Policja wyznaczyła objazd krajową "61" i "65".

18:03 Nie jest dobrze jeśli chodzi o prąd w Pomorskiem - wciąż nie ma go prawie 100 tysięcy osób. Niestety tak będzie co najmniej do jutra. Prąd na pewno nie wróci dziś do miejscowości Boryń i Karpno w okolicach Człuchowa.

18:02 Lepiej jedzie się po krajowej "15". Po trasie, która jeszcze kilkadziesiąt minut temu była raczej pusta, pędzi teraz bardzo dużo samochodów. Przejeżdżają obok mnie zarówno tiry jak i osobówki. Podobnie jest na krajowej 5 w okolicach Żnina. Tam droga też jest całkowicie przejezdna. To prawdziwa ulga dla kierowców, którzy stali w korkach nawet ponad 20 godzin. Drogowcy proszą jednak, żeby nie szarżować. W nocy warunki pogodowe znów mogą się pogorszyć i o wypadek nie będzie trudno - relacjonuje nasz reporter Paweł Balinowski.

18:01 Coraz gorsze warunki są na krajowej "28" w miejscowości Osielec w Małopolsce. Zablokowana jest Osielska Góra. Tiry stoją, blokujemy drogę, staramy się kierować małe samochody objazdem przez miejscowość Bystrą. Ciężkie pojazdy niestety niech nie kierują się na Osielską Górę - muszą gdzieś stanąć i czekać do czasu odblokowania - usłyszeliśmy od policjantów.

18:00  W Warmińsko-Mazurskiem zablokowana jest krajowa 51 w pobliżu miejscowości Smolajny. Do rowu wpadł tam tir. Samochód jest w tej chwili wyciągany. 

17:36 Przywrócono ruch na drodze krajowej nr 45 pod Opolem, zablokowanej po wypadku, w którym zginęła jedna osoba, a dwie zostały ciężko ranne.

17:06 Utrudnienie na krajowej "16" na odcinku Mrągowo - Mikołajki w pobliżu m. Kosewo (woj. warmińsko-mazurskie). GDKKiA informuje: Autobus ma problem z podjazdem pod wzniesienie i blokuje drogę. Utrudnienie potrwa do czasu odwołania.

17:00 Powoli poprawiają się warunki na krajowej "15" - informuje nasz reporter. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj

16:48 Utrudnienie na krajowej "59" na odcinku Mrągowo - Giżycko w pobliżu m. Szczybały Giżyckie (woj. warmińsko-mazurskie). W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi samochody ciężarowe nie mogą podjechać pod wzniesienie. Droga została zablokowana do czasu odwołania - informuje GDDKiA.

16:40 Na Gorącą Linię RMF FM ostrzegacie nas przed warunkami na krajowej "11" w Zachodniopomorskiem. Od Kołobrzogu praktycznie! Ale w Bobolicach to już makarba. Biało, ślisko! - mówiła nam pani Lidia.

16:24 Wypadek na drodze krajowej numer 59 na odcinku Ryn - Mrągowo w pobliżu m. Wejdyki (woj. warmińsko-mazurskie). Doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym. Droga została zablokowana dla samochodów ciężarowych. Samochody osobowe omijają miejsce zdarzenia wahadłowo. Utrudnienie potrwa około 2 godzin - informuje GDDKiA. 

16:15 Koniec utrudnienia na krajowej "63" na odcinku Giżycko - Orzysz w pobliżu miejscowości Ruda.

16:04 Pogarszają się warunki na trasach w okolicach Katowic - ostrzegacie na Gorącą Linię RMF FM. Biało jest m.in na autostradzie A4. Cały czas sypie śnieg. Nie można jechać trasą Gliwice-Sośnica. Jest tragedia - informuje pani Paulina.

16:03 Ruch wahadłowy odbywa się na krajowej "63" w Warmińsko-Mazurskiem. W miejscowości Ruda autobus wjechał do rowu. Nikomu nic się nie stało.

16:02 Przez kilka godzin policyjny śmigłowiec patrolował najbardziej zaśnieżone trasy województwa kujawsko-pomorskiego. Przede wszystkim w rejonie  Inowrocławia, Mogilna, Żnina i Radziejowa. Wszystko po to, żeby zdecydować, gdzie w pierwszej kolejności wysłać sprzęt do odśnieżania - zapewniają drogowcy i strażacy.

16:01 Całkowicie zablokowana jest krajowa "62" między Strzelnem a Kruszwicą. Jak informuje nasz reporter Paweł Balinowski, drogę zablokował tam tir. 

Nadal kierowcy stoją w korku krajowej "5" pod Żninem. W obie strony auta jadą, ale w żółwim tempie.

16:00 Udało się przywrócić ruch w obie strony na krajowej "15" między Inowrocławiem a Strzelnem w Kujawsko-Pomorskiem. To tam kierowcy od 20 godzin stoją w korku. Niestety to, że ruch został przewrócony nie oznacza, iż kolejka w magiczny sposób zniknie. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Wiatr przewrócił autobus. Kilkanaście osób jest rannych

Co najmniej 11 osób zostało rannych w wypadku autobusu na drodze krajowej nr 7 w Świątnikach, w okolicach świętokrzyskiego Wodzisławia. Autokar przewrócił się na oblodzonej jezdni pod wpływem silnego wiatru. Trasa była częściowo zablokowana. Informację na ten temat dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM. czytaj więcej

15:20 Ruch na drodze krajowej numer 7 w Świątnikach odbywa się już bez większych utrudnień. To tam silny podmuch wiatru przewrócił w tym miejscu autobus relacji Kraków-Kielce z ponad 30 pasażerami.

15:05 Robimy wszystko, by do wieczora odblokować krajową "15" między Inowrocławiem a Strzelnem - zapewnia w rozmowie z naszym reporterem komendant główny straży pożarnej Wiesław Leśniakiewicz. Bardzo duże problemy z przejazdem na tej trasie są od wczoraj. W okolicach krajowej "15" pracuje 60 strażaków oraz policjanci i drogowcy, którzy sprzątają trasę.

Tymczasem na krajowej "5" obok Żnina są podobne siły - tam ruch został już przywrócony, choć przebiega bardzo powoli. Plus jest taki, że pogoda sprzyja służbą ratunkowym. Wiatr jest coraz słabszy i nie zapowiada się na silne opady  - informuje nasz reporter Paweł Balinowski.

15:04 Pojawiają się tez optymistyczne informacje - Ksawery słabnie, a na drogach ma być coraz lepiej. Do godzin wieczornych uda się udrożnić główne szlaki komunikacyjne - zapewnia szef strażaków Wiesław Leśniakiewicz.

15.00 Poprawia się sytuacja na drogach w Pomorskiem. Wszystkie drogi krajowe w regionie są przejezdne - jedynie na "20", w okolicach Borcza mogą być lekkie utrudnienia. Gorzej jest na drogach wojewódzkich: udrożniono już trasę z Redy do Pucka - ale 222 wciąż blokowana jest w Trąbkach Wielkich, a droga z Gdańska do Kościerzyna - w Przywidzu.

14:50 Duże problemy na trasie Gniezno Września - ostrzega pan Marek. Droga krajowa numer 15: na 25 kilometrze są zaspy, około 30 cm śniegu leży na asfalcie - relacjonował nasz słuchacz.

14:45 Bez prądu w całej Polsce wciąż pozostaje 270 tysięcy odbiorców w całej Polsce. Energetycy usuwają awarie spowodowane huraganem Ksawery. Najgorzej jest na Pomorzu Zachodnim. Tam bez prądu jest 104 tys. gospodarstw domowych.

 (mal)