Późnym wieczorem w kopalni Ziemowit doszło do wstrząsu o sile dwóch i ośmiu dziesiątych stopnia w skali Richtera. Był odczuwalny między innymi w Libiążu i Oświęcimiu. W tej sprawie dzwoniliście do nas na Gorącą Linię RMF FM.

Trzęsły się meble, żyrandol, leżałem na łóżku, spokojnie - poczułem wstrząs, łóżko zaczęło chodzić – relacjonował jeden z naszych słuchaczy. To trwa kilka sekund, ale jest na tyle uciążliwe, że zaczynamy to odczuwać coraz bardziej – dodawała inna słuchaczka. Kolejny wstrząs z kopalni odczuwalny w Chełmku . Tu się nie da żyć. Czy ktoś  czeka aż jakieś domy się zawalą i ktoś  zginie – napisała do nas Justyna.

Jak usłyszeliśmy w Wyższym Urzędzie Górniczym, w kopalni nie doszło do żadnych uszkodzeń, nikt też nie został ranny.

To kolejny w ostatnich dniach tak silny wstrząs w tym rejonie. W ubiegłym tygodniu do wstrząsów doszło również w kopalni Ziemowit oraz w kopalni Janina. Powody takiej sytuacji w tej ostatniej kopalni są dwa: wydobycie w tym rejonie oraz występujący tam podziemny uskok. Jak wskazują eksperci, nie ma znaczenia, że w okolicach ściany, gdzie zanotowano wstrząsy, wydobycie wstrzymane jest do odwołania.

Do końca miesiąca Wyższy Urząd Górniczy ma dostać ekspertyzę specjalistów w tej sprawie. Kopalnia Janina ma z kolei odpowiedzieć na pytanie, jak prowadzić wydobycie, żeby skutki na powierzchni były jak najmniej odczuwalne. Dotąd takiego opracowania nie było.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.

(mpw)