"Ziemia się trzęsie!" - takie zgłoszenie dostaliśmy w nocy od jednego z słuchaczy na Gorącą Linię RMF FM. Wstrząsy o sile niemal 3 stopni w skali Richtera były odczuwalne m.in. w Żarkach, Chrzanowie i Jaworznie.

Informację otrzymaliśmy tuż przed północą. Wstrząsy odczuwalne były m.in. w Żarkach, Chrzanowie i Jaworznie.

Jak poinformował dyżurny Kopalni Węgla Kamiennego Janina w Libiążu, nie ma żadnego zagrożenia ani dla górników pracujących pod ziemią, ani dla mieszkańców regionu.

To kolejny w ostatnich dniach tak silny wstrząs w tym rejonie. Powody takiej sytuacji są dwa: wydobycie w tym rejonie oraz występujący tam podziemny uskok. Jak wskazują eksperci, nie ma znaczenia, że w okolicach ściany, gdzie zanotowano dzisiejszy i wcześniejsze wstrząsy, wydobycie wstrzymane jest do odwołania.

Do końca miesiąca Wyższy Urząd Górniczy ma dostać ekspertyzę specjalistów w tej sprawie. Kopalnia ma z kolei odpowiedzieć na pytanie, jak prowadzić wydobycie, żeby skutki na powierzchni były jak najmniej odczuwalne. Dotąd takiego opracowania nie było.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.

(abs)