Synoptycy tym razem się nie pomylili. Zapowiadali opady śniegu na południu kraju i rzeczywiście biały puch spadł.

11:55 Na małopolskim odcinku autostrady A4 w kilku miejscach samochody wylądował na barierkach ochronnych. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Kierowcy na letnich oponach jeździli bardzo ostrożnie i powoli. Korki tworzyły się na zakopiance i trasie z Olkusza do Krakowa. W tej chwili, jak zapewnia dyżurny Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, sytuacja wróciła do normy.

11:23 Nadal najgorzej jeździ się po drogach południa województwa małopolskiego. Tam temperatura spadła poniżej zera, co sprawia, że śnieg przymarza do nawierzchni. Jak informuje Mariusz Ciarka z małopolskiej policji, nie było poważniejszych wypadków.

10:03 Sypnęło także w Beskidach, zwłaszcza w wyższych partiach gór. Na Babiej Górze leży od 5 do kilkunastu cm mokrego śniegu. Spadł on też na Pilsku i Klimczoku. W dolinach puch dość szybko topnieje. Jak poinformowali ratownicy grupy beskidzkiej GOPR warunki turystyczne na szlakach są bardzo trudne: jest ślisko i grząsko. Na wysokości powyżej 900 m n.p.m. widoczność jest ograniczona do 100 m. Momentami wieje silny wiatr.

10:00 Wciąż sypie w Małopolsce, ale śnieg szybko się topi i na głównych drogach nie utrzymuje się biała pokrywa. W wielu miejscach asfalt pokryty jest cienką warstwą błota pośniegowego. Większość kierowców nie zdążyła wymienić opon na zimowe, więc jadą bardzo wolno. Korkuje się wjazd do Krakowa od strony Zakopanego, a także dk 94 z Olkusza do Krakowa - ostrzega nasz dziennikarz Maciej Pałahicki.

9:40 Do 4 wypadków i ponad 30 kolizji doszło od północy w Śląskiem - donosi reporterka RMF FM Anna Kropaczek. Choć mokry śnieg pada już od kilku godzin, główne drogi w centrum regionu i na południu, na Podbeskidziu są czarne i przejezdne. Kierowcy mówią, że jest ślisko i miejscami tworzą się korki. Z prognoz wynika, że jutro pogoda w Śląskiem się poprawi. Ma być nieco cieplej i bez opadów.

7:46 Kierowcy podróżujący po południowej Małopolsce muszą przygotować się na trudne warunki jazdy. Miejscami śnieg zmieniający się w błoto pośniegowe przykrył jezdnie.

Śniegu na południu Małopolski ciągle przybywa. Dodatkowym utrudnieniem jest mróz powodujący gołoledź. W Zakopanem temperatura spadła do minus trzech stopni Celsjusza, w okolicach Krakowa termometry wskazują około zera.

Według synoptyków opady śniegu mają zaniknąć w nocy z poniedziałku na wtorek. Od środy ma nastąpić ocieplenie.

6:40 Przez noc pod Tatrach spadło kilka centymetrów śniegu. Biały puch nadal sypie. Białe są nie tylko trawniki i chodniki, ale także ulice - donosił o poranku nasz reporter w Zakopanem.

Słuchacz Michał poinformował nas, że biała jest krajowa siódemka na podhalańskim odcinku drogi.

"Droga Nowy Sącz-Limanowa-Mszana Dolna intensywne opady śniegu. Najgorsza sytuacja jest na podjeździe Gruszowiec, gdzie zalega już kilku centymetrowa warstwa śniegu i wiele samochodów ma problem z przejazdem" - napisał do nas Wojtek.

Inny słuchacz napisał, że śnieg pada też w Oświęcimiu.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.

(j.)