Uwaga! Znów działają oszuści wyłudzający pieniądze od spółek, które właśnie zarejestrowały się w Krajowym Rejestrze Sądowym. Na Gorącą Linię RMF FM dostajemy od Was sygnały z informacjami, że do firm trafiają pseudourzędowe pisma.

Pisma wysyła firma o nazwie Kancelaria (to najprawdopodobniej ta sama firma, która wcześniej nazywała się Kancelaria Odpisów z Monitora Sądowego i Gospodarczego). W piśmie jest nagłówek zawiadomienie i informacja, że firmy do KRS została uruchomiona aplikacja umożliwiająca elektroniczne pobieranie odpisów z rejestru. Trzeba wnieść opłatę administracyjną i gotowe. Kiedyś oszuści żądali 25 złotych, teraz chcą 400!

Do właściciela firmy Kancelaria, Tomasza R. wysłaliśmy list z pytaniem dlaczego wprowadza przedsiębiorców w błąd.

"Nie jestem skłonny podzielać Pańskiej sugestii jakoby korespondencji ofertowej nadawane były "pozory pisma urzędowego".

Nie funkcjonuje w obrocie Urzędowym wzornik pism, które jak można wnioskować z Pana pytania byłyby w swej formie i treści zastrzeżone. Znaczenie słów i sformułowań używanych w piśmie uznać należy za potocznie stosowane, a ich znaczenie nie wydaje się być niezrozumiałe. (...)

W uzupełnieniu pragnę dodać, iż usługa będąca przedmiotem Pańskiego zainteresowania kierowana jest do szczególnej grupy Przedsiębiorców jakimi są podmioty o osobowości prawnej wpisane do KRS. Należy zatem domniemywać, iż jest to zbiorowość będąca na wyższym poziomie świadomości gospodarczej zaś wszelkie decyzje o charakterze biznesowym podejmowane są po zapoznaniu się ze szczegółami funkcjonalności i przydatności dla własnych celów. (...)"

Już rok temu usłyszał zarzuty

Co ciekawe, właściciel firmy to ten sam Tomasz R., któremu ponad rok temu prokuratura postawiła zarzut oszustwa i wyłudzenia ponad 60 tys. złotych. Wtedy mężczyzna wyszedł z aresztu po wpłaceniu kaucji.

Od tego czasu przybyło poszkodowanych przez firmę. Naciągnęła ona łącznie ponad 3 tys. podmiotów na 1 milion złotych - podaje Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce. 

Śledczy wnioskowali o sądowy zakaz działalności gospodarczej do zakończenia śledztwa - mówi prokurator Andrzej Rycharski. W tymże zakresie orzeczenie prokuratora zostało przez sąd - na skutek wzniesionego zażalenia przez podejrzanego - uchylone - dodaje.

Sam Tomasz R. wcale nie uważa się za oszusta. Jego zdaniem sformułowanie w piśmie są powszechnie stosowane i zrozumiałe. Ewentualna wina leży po stronie tych, którzy dali się oszukać. Bo przedsiębiorcy powinni mieć - jak twierdzi - "wyższą świadomość gospodarczą", a decyzje, które podejmują "powinny być oparte na merytorycznej wiedzy".

Tak wygląda pismo przesyłane przez oszustów:

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.