80 tysięcy tysięcy ludzi jest bez wody w małopolskim Olkuszu i trzech sąsiednich gminach. To, co leci tam z kranów nie nadaje się do picia - nawet po przegotowaniu, a także do mycia. W wodzie znaleziono zanieczyszczenia bakteriologiczne, m.in. bakterie coli. Od wczoraj zgłoszenia o problemie dostajemy od naszych słuchaczy na Gorącą Linię RMF FM.

Dokładne wyniki badań wody mają być znane około południa. W gminie Klucze straż pożarna i policja, jeździ, nagłaśnia sprawę. Wójt informuje o problemie na Facebooku - mówi jeden z naszych słuchaczy. 

Informacja o skażeniu wody bakteriami coli pojawiła się wczoraj w  południe. Chwilę później na ulice ruszyły beczkowozy. Ściągnięto je nawet z Krakowa, ale nie wszędzie zdążyły dojechać: W Niesułowiach, Żuradzie tych beczkowozów nie ma - mówi nam słuchaczka. Mieszkańcy od rana szturmują sklepy, by kupić butelkowaną wodę - donosi nasz reporter. 

Dzieci w szkołach nie zjedzą normalnych posiłków

Według zapewnień magistratu, szkoły i przedszkola działają, nie grozi im zamknięcie, ale dzieci nie zjedzą tam normalnych posiłków - mówi naszemu reporterowi Michał Latos z Urzędu Miasta. Posiłki podawane będą na plastikowych tackach. Jeśli trzeba będzie użyć naczyń - będą dezynfekowane specjalnym żelem.

Przypomnijmy, że problem dotyczy 80 tysięcy mieszkańców w miejscowościach: Olkusz, Rabsztyn, Podgrabie, Olewin, Osiek, Sieniczno, Witeradów, Zimnodół, Żurada, Zederman, Gorenice, Niesułowice, Bogucin Mały, Jaroszowiec, Klucze, Bogucin Duży, Rodaki, Ryczówek, Ryczówek - Godawica, Chechło, Golczowice, Hucisko, Kwaśniów Dolny, Kwaśniów Górny, Cieślin, Bydlin, Kolbark, Krzywopłoty, Bukowno, Bolesław, Hutki, Krążek, Krzykawa, Krzykawka, Krze, Kolonia, Laski, Małobądz, Międzygórze, Podlipie, Ujków Nowy.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.

(mal)