Nie ma na razie zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy do Białego Domu. Joe Biden przyznał, że nie zaprosił polskiego przywódcy do Waszyngtonu. O wizytę w stolicy USA pytał Bidena amerykański korespondent RMF FM Paweł Żuchowski.

Prezydent USA odbył już szereg spotkań. Ostatnio w Białym Domu gościła Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Pojawiają się zaproszenia dla kolejnych polityków. Za niecały miesiąc do Waszyngtonu przyjedzie prezydent Ukrainy, który ma rozmawiać o kwestiach bezpieczeństwa swojego kraju, a także o gazociągu Nord Stream 2. W rezydencji przywódcy USA kilka dni temu był premier Iraku. Doszło też do spotkania z liderką białoruskiej opozycji.

Dziennikarz RMF FM Paweł Żuchowski o wizytę polskiego prezydenta zapytał Bidena, gdy ten szedł do śmigłowca, przed odlotem do prezydenckiej rezydencji w Camp David w stanie Maryland.

"Nie zrobiłem tego jeszcze" - odpowiedział trochę wymijająco Joe Biden. 


O sprawę otoczenie Bidena dopytywał nasz waszyngtoński korespondent. Usłyszał, że amerykańskiej administracji nie podobają się ostatnie decyzje polskich władz oraz zapowiedzi polskich polityków w wielu kwestiach. Nasz dziennikarz usłyszał, że uważnie analizowana jest sytuacja w naszym kraju.

Według innych źródeł naszego dziennikarza także na Kapitolu politycy dyskutują o decyzjach, jakie wkrótce mogą zostać podjęte w Polsce.


Opracowanie: