Około 1500 euro w monetach wyławiają codziennie pracownicy zakładu komunalnego z Fontanny di Trevi w Rzymie. Pieniądze wrzucają turyści w nadziei, że dzięki temu wrócą jeszcze kiedyś do Wiecznego Miasta.

Waga monet wyławianych każdego dnia ze słynnej fontanny sięga 50 kilogramów. Zgodnie z umową obowiązującą od kilku lat, rzymski zakład komunalny przekazuje te pieniądze Caritasowi, który prowadzi we włoskiej stolicy między innymi stołówki i noclegownie dla ubogich.

Jednak monet tych jest prawdopodobnie znacznie więcej i to zwłaszcza latem - zauważają włoskie media przypominając, że od 30 lat ich wyławianiem zajmuje się codziennie "nielegalny rybak" Roberto Cercelletta, pseudonim D'Artagnan. Podejmowane już wielokrotnie próby jego powstrzymania i ukarania nie przynoszą żadnego rezultatu. Kiedy w marcu po raz kolejny został zatrzymany przez straż miejską, miał przy sobie 600 euro w monetach. Jeżeli taki jest jego średni dzienny łup, oznacza to, że miesięcznie wyławia z fontanny do 18 tysięcy euro.