Brytyjskie media zastanawiają się, gdzie jest Boris Johnson? Zdaniem komentatorów, urzędujący jeszcze premier Wielkiej Brytanii dziwnie zniknął z politycznego horyzontu.

W czasie, gdy kraj walczy z suszą i usiłuje stawić czoła kryzysowi energetycznemu, Boris Johnson jedzie na urlop. Jak zaznaczają komentatorzy, drugi w ciągu dwóch tygodni.

Najpierw widziano go w słoweńskim spa, a teraz podczas zakupów w greckim supermarkecie.

Greckie portale informacyjne podały, że Johnson i jego żona Carrie przebywali w Nea Makri, nadmorskim miasteczku niedaleko Aten, położonym kilka godzin drogi od willi jego ojca Stanleya.

Członkowie Partii Pracy krytykują Johnsona, że traktuje on swoje ostatnie tygodnie urzędowania jako "jedną wielką imprezę" - podał The Independent.

Rezygnacja Borisa Johnsona

Jest oczywiste, że powinien być nowy lider Partii Konserwatywnej i nowy premier - powiedział 7 lipca w specjalnym oświadczeniu premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, informując o swojej rezygnacji w związku z kryzysem rządowym w tym państwie. Pozostanę na stanowisku do czasu wyboru następcy - zaznaczył.

Zaczynamy proces wyboru nowego lidera Partii Konserwatywnej - powiedział Johnson. Jestem dumny z osiągnięć tego rządu - podkreślił brytyjski premier.

Fala dymisji w rządzie Wielkiej Brytanii

W ostatnim czasie brytyjski rząd dotknęła fala rezygnacji. Rozpoczęła się po tym, jak Downing Street przyznało, że Johnson od 2019 roku wiedział o zarzutach wobec posła Chrisa Pinchera, dotyczących jego niewłaściwego zachowania seksualnego, a mimo to powołał go w lutym tego roku na stanowisko zastępcy whipa, czyli osoby pilnującej dyscypliny w klubie poselskim.

Od pierwszych dwóch rezygnacji, które we wtorek 5 lipca złożyli w odstępie kilku minut minister zdrowia Sajid Javid i minister finansów Rishi Sunak, ze stanowisk rządowych na różnych szczeblach odeszło łącznie 59 osób.

Kilka kolejnych osób wycofało swoje poparcie dla premiera, ale z racji bezpieczeństwa państwa nie złożyło rezygnacji. Tak zrobił minister obrony Ben Wallace i to samo zasugerowała szefowa MSW Priti Patel.

Wcześniej Johnson był krytykowany m.in. za łamanie pandemicznych obostrzeń, które wprowadzał jego własny rząd i imprezy w rezydencji na Downing Street, które odbywały się w czasie lockdownu. 

Nowy premier do 5 września

Nowego premiera lub panią premier Wielkiej Brytanii poznamy najpóźniej 5 września, przed październikowym kongresem rządzącej partii. Faworytką wyścigu o to stanowisko jest obecna szefowa dyplomacji Liz Truss.

Nowy przywódca konserwatystów zaprezentuje wówczas swój program polityczny. Po burzliwej kadencji Boris Johnsona rozpocznie się nowy rozdział w historii brytyjskiej polityki.