Unia Europejska ma w tym tygodniu przedstawić plan emisji obligacji, która miałaby sfinansować wydatki na energię i zbrojenia - poinformowała agencja Bloomberg.

Unia Europejska w tym tygodniu przestawi plan wspólnej emisji obligacji, z której środki mają zostać przeznaczone na wydatki na energię i obronę - poinformowała we wtorek agencja Bloomberg. Dodano, że emisja ma być odpowiedzią na problemy, z jakimi państwa członkowskie zetknęły się po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Propozycja może zostać przedstawiona podczas szczytu przywódców we Francji, który jest zaplanowany na 10-11 marca - informuje Bloomberg. Agencja podaje, że trwają prace nad szczegółami emisji oraz oceną potrzeba finansowych krajów członkowskich.

Bloomberg przypomniał, że byłaby to kolejna emisja po tej, którą UE przeprowadziła w ramach pakietu ratunkowego, który miał służyć zniwelowaniu gospodarczych skutków pandemii.

Chodzi o środki, które Polska miała otrzymać w ramach Krajowego Planu Odbudowy. KPO do tej pory nie uzyskał akceptacji Komisji Europejskiej.