Po trzech tygodniach przymusowej przerwy w nauce, wywołanej przez epidemię grypy, ukraińskie przedszkolaki, uczniowie i studenci wracają do zajęć. Placówki oświatowe w najbardziej dotkniętych zachorowaniami obwodach - lwowskim i tarnopolskim - wznowiły działalność. W środę naukę rozpoczną też uczniowie z Kijowa.

Władze Ukrainy ogłosiły epidemię grypy 30 października. Wtedy też podjęto decyzję o zamknięciu na trzy tygodnie placówek oświatowych w całym kraju.

Według ostatnich - niedzielnych - danych ukraińskiego ministerstwa zdrowia, od 30 października do przychodni i szpitali zgłosiło się ponad 1,6 mln osób z objawami grypy i jej powikłaniami. 381 chorych zmarło. Oprócz zwykłej grypy na Ukrainie odnotowano 225 zachorowań i 17 zgonów wywołanych wirusem A/H1N1.

Wirus A/H1N1, który pojawił się w kwietniu, to nowy szczep - mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów. Objawy nowej grypy są podobne do tych towarzyszących sezonowej. Pojawiają się gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka. W większości przypadków choroba przebiega łagodnie.