Policja w Argentynie przypuszcza, że odkryła największą w tym kraju kolekcję nazistowskich artefaktów, w tym popiersie Adolfa Hitlera, eleganckie pudełka ze swastykami, a nawet narzędzia służące do pomiaru obwodu głowy podczas makabrycznych eksperymentów medycznych. Wszystkie te przedmioty były ukryte w tajnym pomieszczeniu, znajdującym się za szafą z książkami mieszkania w Buenos Aires.

W sumie to 75 przedmiotów: swastyki, popiersia, figurki nazistowskiego orła, a także zabawki, które służyły do indoktrynacji dzieci.

Są tam też zdjęcia, na których widać Adolfa Hitlera używającego niektórych z tych przedmiotów.

Potwierdziliśmy, że są to przedmioty oryginalne - powiedział minister bezpieczeństwa Argentyny Patricia Bullrich.

Policja prowadzi dochodzenie, które ma wyjaśnić, kto ukrył przedmioty w tajnym pomieszczeniu domu w jednej z dzielnic Buenos Aires. Najbardziej prawdopodobna hipoteza mówi o tym, że  przechowywał je nazista, który - jak wielu innych - zbiegł po II wojnie światowej do Argentyny, by uniknąć procesu o zbrodnie wojenne.

W Argentynie przez dziesiątki lat żył na przykład Josef Mengele. Po tym jak agenci Mossadu schwytali twórcę idei Holocaustu Adolfa Eichmanna, Mengele przeniósł się do Paragwaju. Zmarł w 1979 roku w Brazylii, podczas kąpieli morskiej na plaży w Bertioga.

Policja nie chce spekulować, do kogo mogą należeć znalezione przedmioty. Zwraca jednak uwagę na jeden z nich.   

Są tam przedmioty służące do pomiaru głowy, które miały udowodnić lub podważyć przynależność do rasy aryjskiej - powiedziała minister Bullrich. 


(j.)