Dwa szyickie ugrupowania - brygady Imama Husajna i Imama Musy al-Kadimiego wzięły odpowiedzialność za ostatnie ataki na Polaków w Iraku. Twierdzą, że była to odpowiedź na rzekome torturowanie Irakijczyków przez naszych żołnierzy.

W nagraniu video udostępnionym telewizji „Reuters” czterej zamaskowani, uzbrojeni mężczyźni mówią, że Polska weszła w koalicję z diabłem, czyli Stanami Zjednoczonymi, by zabijać Irakijczyków. Nasze ataki to jasna wiadomość dla Polaków - opuście Irak zanim w nim ugrzęźniecie jak Brytyjczycy - mówią szyici i zapowiadają dalsze ataki - na polskich żołnierzy i dyplomatów.

Niewątpliwie potwierdza to nasze informacje, że terroryści dokładnie interesują się sytuacją wewnętrzną w krajach, które biorą udział w koalicji antyterrorystycznej czy to w Iraku, czy Afganistanie. Mamy nadzieje, że żadne ugrupowanie polityczne nie będzie nawoływało do wycofania wojsk z Iraku i nie będzie wokół tego robiło awantury - powiedział rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej i dodał, że Hiszpania po zamachu dokonanym w Iraku na ich żołnierzy wycofała się z tego kraju. Mimo to ich obywatele zginęli później w ataku, przygotowanym przez al-Kaidę w Jemenie.