Światowa premiera najnowszego filmu Andrzeja Wajdy „Tatarak” odbędzie się dziś w Berlinie. Film powalczy o główną nagrodę tamtejszego festiwalu - Złotego Niedźwiedzia. W najnowszym obrazie Wajdy zagrali m.in. Krystyna Janda, Jan Englert i Paweł Szajda.

„Tatarak” to ekranizacja prozy Jarosława Iwaszkiewicza. Bohaterką filmu jest starzejąca się kobieta, której życie toczy się wokół wspomnień. Zbieg okoliczności sprawia jednak, że Marta na nowo doświadczy miłości i fizycznych uniesień. "Tatarak" to opowieść o przemijaniu i dojmującym poczuciu straty - mówi Andrzej Wajda.

Film jest kandydatem do Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie i - jak mówi się w kuluarach - ma duże szanse na zdobycie nagrody.

Nie mam żadnych znajomości w tym jury - żartuje Andrzej Wajda w rozmowie z berlińską korespondentką RMF FM Moniką Sędzierską:

Gwiazdorska jest nie tylko obsada dzieła Wajdy. Autorem zdjęć do filmu jest Paweł Edelman. Był on wielokrotnie nagradzany za zdjęcia m.in. do filmów "Pan Tadeusz", "Pianista" czy "Katyń".