MSZ nie zamierza komentować skandalicznej wypowiedzi Eriki Steinbach - dowiedział się reporter RMF FM. Szefowa Związku Wypędzonych zasugerowała w wywiadzie dla niemieckiego publicznego radia, że Polacy powinni konsultować się z Niemcami podczas budowy Muzeum Powstania.

- My nie pytamy, co budowane jest w miejscach pamięci w Warszawie. Nie mogę sobie przypomnieć takiego przypadku, by ktoś pytał Niemców o zdanie w sprawie budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Przecież można było wyjść z taką propozycją. Czemu nas nie pytaliście, przecież to my zburzyliśmy Warszawę? - powiedziała szefowa niemieckiego Związku Wypędzonych.

- To celowa, bezczelna prowokacja, która ma skierować dyskusję o wypędzeniach na nowe tory - tak radiową wypowiedź Eriki Steinbach ocenia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego zdaniem, największym zagrożeniem jest charakter słów szefowej Związku, które przenoszą ciężar zainteresowania z niemieckiego totalitaryzmu na cierpienia Niemców.

Całej sprawy nie zamierza komentować Ministerstwo Spraw Zagranicznych; resort nie chce bowiem dawać szefowej niemieckiego Związku Wypędzonych pretekstu do dalszych prowokacji.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w rządowym expose w Bundestagu powstanie w Berlinie, zgodnie z umową koalicyjną, "widocznego znaku", upamiętniającego krzywdy wypędzenia. czytaj więcej

Centrum przeciwko Wypędzeniom ma powstać w Berlinie. Jego pomysłodawcy tłumaczą, że ma to być miejsce pamięci, w którym będzie także prowadzona praca badawcza. Ideę poparła niemiecka kanclerz, Angela Merkel.

Niemieccy politycy krytykują Polskę. Günter Nooke, pełnomocnik niemieckiego rządu ds. przestrzegania praw człowieka, stwierdził, że jest „zaniepokojony” sytuacją praw człowieka w naszym kraju. Wszystko przez krytyczną postawę polskich władz wobec berlińskiej wystawy Eriki Steinbach. czytaj więcej

Ostatnio zamieszanie i zgrzyty w stosunkach polsko-niemieckich wywołała inna inicjatywa Steinbach. Szefowa Związku Wypędzonych zorganizowała wystawę zatytułowaną „Wymuszone drogi”. Jej twórcy pokazali 9 przykładów deportacji, wysiedleń i wypędzeń – od tureckich represji wobec Ormian, przez przymusowe wysiedlenia Niemców po 1945 r., aż po etniczne czystki na Bałkanach w latach 90. Ekspozycja wywołała ostrą reakcję polskich władz, krytykę ze strony premiera i MSZ, a także wycofanie przez Polaków kilku eksponatów, które znalazły się na wystawie.