Powiedzieliśmy Polsce, co możemy zrobić. Ale ciągle do rozwiązania pozostają pewne kwestie - stwierdziła szefowa amerykańskiej dyplomacji. I odmówiła odpowiedzi na pytanie, czy jej zdaniem umowę o tarczy antyrakietowej w Polsce w ogóle uda się zawrzeć. Rice jest w Pradze, gdzie po południu podpisze takie porozumienie z Czechami.

Po południu szefowa dyplomacji USA i czeski minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg podpiszą umowę w sprawie instalacji na terytorium Czech radaru, elementu amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom sekretarz stanu nie przyjedzie w tym tygodniu do Polski, ponieważ - jak wyjaśnił w Waszyngtonie Sikorski - "w tej chwili nie mamy jeszcze umowy do podpisania". Nie powiedział jednak, czy administracja USA przedstawiła nową ofertę amerykańskiej pomocy w modernizacji polskiej armii, co rząd RP stawia jako warunek zgody na umieszczenie w Polsce tarczy.

Czechy idą do przodu i podpisują umowę z USA w sprawie tarczy antyrakietowej, a Polska zapiera się w negocjacjach – komentuje francuski dziennik "Le Figaro". Trudności w negocjacjach z Warszawą skłoniły natomiast Waszyngton do wstępnych rozmów z Litwą, ale rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew – podobnie jak wcześniej jegp poprzednik Władimir Putin – uważa, że budowa tarczy w tym kraju jest całkowicie wykluczona, bo stanowi zagrożenie dla Rosji - podkreśla "Le Figaro".