Władimir Putin graj pokerową energetyczną kartą i naciska na Chiny, by zwiększyły dwustronny handel. Prezydent Rosji zwraca Pekinowi uwagę, że w zeszłym roku eksport rosyjskich maszyn spadł o niemal połowę w stosunku do 2004 r.

Władimir Putin ze wszech miar dba o rosyjski interes energetyczny – podczas ostatniej wizyty w Chinach przywódca doprowadził do podpisania całego pakietu kontraktów, dotyczących dostaw energii dla Państwa Środka. czytaj więcej

Po pierwszym dniu wizyty Putina w Chinach rosyjska prasa podkreśla m.in. antyeuropejskie ostrze listu intencyjnego, który został podpisany przez Gazprom i chińską państwową korporację paliwową. Federacja Rosyjska i Chiny podjęły decyzję o budowie systemu ropociągów i gazociągów ze wschodniej Syberii do wybrzeża Pacyfiku - opisuje ten dokument rosyjski prezydent.

Według dziennika "Izwiestia", oznacza to początek rosyjskiej ekspansji na chiński rynek i jest odpowiedzią Moskwy na plany Europy, która chce zmniejszyć swą zależność od rosyjskich surowców energetycznych. "Wriemia Nowosti" zauważają, że Gazprom daje Europie do zrozumienia, że będzie musiała włączyć się do globalnej rywalizacji o rosyjskie surowce energetyczne nie tylko z USA, ale także z Chinami.