Moskwa w najbliższych dniach opublikuje dekret o zawieszeniu członkostwa w układzie o redukcji zbrojeń konwencjonalnych w Europie - pisze na pierwszej stronie „Niezawisimaja Gazeta”.

Kreml zastanawia się tylko, czy zrobić to przed, czy po zaplanowanym na początek przyszłego tygodnia spotkaniu prezydentów Rosji i USA.

Dekret jest przygotowany i czeka na podpis prezydenta - twierdzą źródła „Niezawisimej Gazety” w rosyjskim ministerstwie obrony. W ten sposób Rosja formalnie rozpocznie moratorium na wypełnienie zobowiązań wynikających z układu.

Dotyczyć to będzie przede wszystkim inspekcji wojskowych z krajów NATO, które dotychczas miały prawo odwiedzać rosyjskie jednostki wojskowe i sprawdzać, czy umowa o ograniczeniach zbrojeń konwencjonalnych jest przestrzegana. W ciągu ostatnich tygodni już dwie komisje z Węgier i Bułgarii nie zostały wpuszczone do Rosji.

Rosjanie domagają się, by wszystkie kraje NATO podpisały i ratyfikowały umowę. Będzie to zapewne jednym z głównych tematów rozmów sekretarza generalnego NTO, który przyjechał dziś do Moskwy.