Rząd Belgii przekazał rodzinie zamordowanego premiera Demokratycznej Republiki Konga (DKR) Patrice'a Lumumby jego złoty ząb. To jedyne zachowane szczątki kongijskiego polityka. Ząb zwrócono w czasie prywatnej ceremonii, która odbyła się dziś w Brukseli.

Po uroczystości premier Belgii Alexander de Croo i przedstawiciele kongijskiego rządu mają spotkać się z rodziną Lumumby - podaje agencja AP.

Nie mogę powiedzieć, że czuję radość, ale to dla nas ważne, że możemy pochować naszą ukochaną osobę. Jego dusza będzie mogła spocząć w pokoju - przekazał jeden z synów Lumumby, Roland, cytowany przez dziennik "Guardian".

Rząd Lumumby sprawował władzę przez trzy miesiące po uzyskaniu przez DRK niepodległości od Belgii w 1960 roku. W tym samym roku został obalony przez siły dyktatora Mobutu Sese Seko i zamordowany w styczniu 1961 roku.

Po zabójstwie ciało Lumumby zostało rozpuszczone w kwasie. Obecny przy tym belgijski policjant zabrał złoty ząb polityka. Po kilkudziesięciu latach belgijscy urzędnicy znaleźli ząb u córki funkcjonariusza i skonfiskowali znalezisko.

Historycy twierdzą, że kiedy Lumumba zwrócił się do Związku Radzieckiego o pomoc w tłumieniu ruchu secesjonistycznego w jednym z regionów DRK, wypadł z łask USA i Belgii. Zachodnie mocarstwa nie interweniowały, gdy Lumumba został osadzony w więzieniu. Belgijski parlament uważa, że rząd w Brukseli jest "moralnie odpowiedzialny" za jego zabójstwo.