Za polskimi strażakami, którzy wyjechali do Grecji, by pomóc w gaszeniu tamtejszych, katastrofalnych w skutkach pożarów - pierwszy dzień działań na miejscu. Ekipy m.in. z Wielkopolski i Dolnego Śląska, które są na miejscu - wrócą dziś ze swojej bazy w rejony, gdzie sytuacja jest najpoważniejsza.

Dziś, podobnie jak wczoraj, polscy strażacy będą m.in. przeczesywać pogorzeliska, dogaszać miejsca, w których tli się ogień. Tych zadań nie ułatwia gęsty dym unoszący się w powietrzu - w wielu miejscach strażacy pracują w maskach, temperatura na Evii sięga obecnie 40 stopni. Sytuację mogłyby poprawić opady deszczu, ale tych w prognozach na najbliższe dni niestety brak.


Tymczasem Evia to nie jedyne miejsce w Grecji, w którym wybuchły pożary. Około 20 wiosek trzeba było też ewakuować w okolicach historycznej Olimpii - w zachodniej części półwyspu Peloponez. Z ogniem w tej części Grecji walczy blisko 600strażaków, wśród nich także zastępy m.in. z Czech, Niemiec czy Francji.

Nasi strażacy działają natomiast na wyspie Evia w rejonie dwóch miejscowości - Gouves i Ellinikia i jak przekazał wczoraj ich dowódca na miejscu, wstępnie misja w Grecji jest planowana do 23 sierpnia, ale jeśli będzie taka potrzeba - zostanie przedłużona.

Co najmniej 1,3 tys. domów uszkodzonych

Po dziewięciu dniach walki z ogniem szalejącym w Grecji oszacowano, że pożary w całym kraju uszkodziły co najmniej 1,3 tys. domów. Grecki portal Ekathimerini podał, że 300 domów zostało całkowicie zniszczonych przez pożary. W całym kraju żywioł spustoszył 84,5 hektarów, głównie lasów. Rząd obiecał, że zrekompensuje poszkodowanym poniesione straty.

Wczoraj w całym regionie z ogniem walczyło 580 strażaków.

Meteorolodzy z Obserwatorium Narodowego w Atenach zapowiadają dziś deszcze w północnej oraz centralnej części Morza Egejskiego - w tym nad drugą w tym kraju pod względem wielkości wyspą Eubeą, która została spustoszona przez ogień. 


/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl:

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.
Opracowanie: