Projekt budżetu Pentagonu na 2024 rok przewiduje, że to rywalizacja z Chinami będzie musiała być traktowana priorytetowo. Wyzwanie stawiane przez Rosję Europie, zgodnie ze Strategią Obrony Narodowej USA musi zejść na drugi plan. Pentagon zapowiada w związku z tym cięcia, które dotkną Europejską Inicjatywę Odstraszania i finanse przewidziane na pomoc wojskową dla Ukrainy.

Szef Pentagonu Lloyd Austin jasno zakomunikował, że priorytetem dla USA pozostaje rywalizacja z Chinami. Jak jasno mówi Strategia Obrony Narodowej, Chińska Republika Ludowa jest naszym najpilniejszym wyzwaniem - przekazał Austin dodając, że propozycje budżetowe zakładają "zintegrowaną obronę powietrzną i rakietową (...) dominację w powietrzu i na morzu oraz amunicję, w tym broń hipersoniczną".

Projekt budżetu na 2024 rok zakłada wygospodarowanie rekordowych środków. To aż 842 mld dolarów, czyli o 26 mld więcej niż w 2023. Będzie to najwyższa kwota wydana na zbrojenia w historii Stanów Zjednoczonych.

Zmniejszone wydatki na Europę

3,6 mld dolarów na 2024 rok, które USA planuje przeznaczyć na obecność swoich wojsk w Europie w ramach EDI (Europejska Inicjatywa Odstraszania), to o 600 mln mniej niż przewidywano w pierwotnym projekcie budżetu rok wcześniej. Ostatecznie Kongres uchwalił budżet, w którym na te wydatki znalazło się 6 mld dolarów. 

EDI to program zainicjowany w 2014 roku, po aneksji Krymu przez Rosję i zakłada zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Europie. Inicjatywa służy też zapewnianiu pomocy Ukrainie poprzez wysunięte kraje wschodniej flanki NATO, takie jak Polska, czy Węgry.

W ramach projektu nowego budżetu zmniejszono też kwotę przeznaczoną na zakup sprzętu dla Kijowa. Propozycja przewiduje 300 mln dolarów na ten cel, w stosunku do 800 mln zatwierdzonych w tegorocznym budżecie. Przedstawiciele Pentagonu uspokajają jednak, że jeśli w 2024 roku sytuacja w Ukrainie dalej nie będzie ustabilizowana, uruchomione zostaną dodatkowe fundusze - dokładnie tak, jak ma to miejsce obecnie.

Opublikowany w poniedziałek projekt jest jedynie propozycją administracji i niemal na pewno zostanie poddany zmianom w Kongresie. W przypadku dwóch poprzednich budżetów obronnych uchwalonych za kadencji prezydenta Bidena, Kongres znacząco zwiększył wydatki Pentagonu względem prezydenckich propozycji, w tym również środki przeznaczone na wojska USA w Europie i pomoc dla Ukrainy.