"Franciszek udał się dziś do rzymskiej polikliniki Gemelli na umówioną wcześniej wizytę kontrolną" - przekazał w oświadczeniu rzecznik Watykanu Matteo Bruni. 86-letni papież dziś przed południem odprawił mszę św. i spotkał się na cotygodniowej audiencji generalnej. Według dziennika "Corriere della Sera" u Franciszka stwierdzono problemy z sercem i oddychaniem.

Według włoskiego dziennika "Corriere della Sera" Franciszek trafił do kliniki Gemelli z powodu problemów z sercem i oddychaniem. Gazeta powołuje się na źródła szpitalne. Wcześniej Watykan poinformował, że papież przechodzi planowe badania.

"Corriere della Sera". Problemy z sercem i oddychaniem

Według największej włoskiej gazety papież źle się poczuł i dlatego karetką został przewieziony do szpitala, gdzie przechodzi badania na oddziale kardiologii. Jego stan jest monitorowany, a złe samopoczucie, które wystąpiło, nie budzi niepokoju - zaznaczył dziennik.

Nieoficjalnie wiadomo, że odwołane zostały wszystkie papieskie audiencje zaplanowane na czwartek i piątek.

Według włoskiej agencji Ansa, po przeprowadzeniu wstępnych badań w szpitalu Gemelli lekarze nie stwierdzili "niepokojących objawów", jeżeli chodzi o stan zdrowia Franciszka.

W wydanym wieczorem oświadczeniu biura prasowego Watykanu napisano że "w ostatnich dniach papież Franciszek skarżył się na pewne trudności z oddychaniem" i dlatego udał się na badana lekarskie do polikliniki Gemelli. "Wynik tego badania wykazał infekcję dróg oddechowych (z wyłączeniem infekcji Covid-19), co będzie wymagało kilkudniowej odpowiedniej terapii medycznej w szpitalu" - stwierdzono w oświadczeniu.

Problemy zdrowotne papieża Franciszka

W lipcu 2021 r. Franciszek przeszedł w poliklinice Gemelli operację polegającą na wycięciu fragmentu okrężnicy. Papież przebywał wówczas w szpitalu 10 dni.

Franciszek, który skończył 86 lat, cierpi też na dolegliwości kolana i rwę kulszową. Szczególne nasilenie bólu w prawym kolanie nastąpiło u papieża przed rokiem. Jak wówczas wyjaśniono, doszło do zerwania więzadła.

Lekarze nalegali, aby Franciszek poddał się w związku z tym zabiegowi szpitalnemu. Papież odmówił i zgodził się jedynie na terapie zastrzykową, uśmierzającą ból. Tłumaczył, że nie chce ponownie przechodzić długiego okresu powrotu do pełnej sprawności, z czym miał do czynienia po wybudzaniu z narkozy podczas operacji z lipca 2021 r.

To jest choroba zakonnic. Tak była kiedyś nazywana, bo zakonnice modliły się tak bardzo na kolanach, że od tego chorowały - tłumaczył to wtedy Franciszek.

Papież ma jednak spore problemy z poruszaniem się. Podczas uroczystości i spotkań w wiernymi jest wożony na wózku inwalidzkim.