Bez zwycięstwa zakończyła wypad do Afryki piłkarska reprezentacja Polski. Po porażce z RPA podopieczni Leo Beenhakkera, którzy znów zaprezentowali się fatalnie, ledwo zremisowali z Irakiem 1:1.

W pierwszej połowie na boisku uniwersytetu w Kapsztadzie nie działo się nic ciekawego, a żadnej z drużyn nie udało się oddać celnego strzału na bramkę. Aplauz nielicznej grupy kibiców wzbudziła tylko seria zwodów kapitana irackiego zespołu Younisa Mahmouda, który kilka razy "zakręcił" Jackiem Krzynówkiem. Z kolei rozgrywający 93. mecz w drużynie narodowej pomocnik Hannoveru 96, którego Beenhakker uparcie próbuje na lewej obronie, w 20. minucie z rzutu wolnego chciał zaskoczyć Mohammeda Kassida, ale kopnął wysoko nad bramką.

Po przerwie pierwsi zaatakowali mistrzowie Azji z 2007 roku, a piłka po uderzeniu z rzutu wolnego Saliha Sadira minimalnie minęła lewy słupek polskiej bramki. Trzy minuty później Irakijczycy cieszyli się z prowadzenia - po akcji lewą stroną boiska strzałem z woleja w krótki róg Sebastiana Przyrowskiego pokonał Kareem Mahdi. Polacy potrzebowali kilka minut na ochłonięcie i tylko chaotyczności rywali oraz dobrej dyspozycji Przyrowskiego zawdzięczają, że nie stracili drugiego gola.

Ostatnie pół godziny gry to lepsza gra "biało-czerwonych", którzy wreszcie wykazali się ambicją. W 58. minucie groźnie strzelił Sławomir Peszko, ale odbitej przez bramkarza piłki Marek Saganowski nie potrafił z bliska umieścić w siatce. Dziewięć minut później strzałem głową próbował szczęścia Marcin Komorowski, ale udało się dopiero Rogerowi Guerreiro.

Urodzony w Sao Paulo reprezentant Polski, chyba najbardziej krytykowany po porażce z RPA, po brazylijsku przyjął piłkę w polu karnym, przerzucił ją nad jednym z obrońców i strzelił mocno lewą nogą. Noor Abbas odbił co prawda piłkę, ale ta przekroczyła linię bramkową. Dla pewności w siatce umieścił ją jeszcze Saganowski.

Kolejnym sprawdzianem polskich piłkarzy przed decydującą fazą eliminacji MŚ będzie spotkanie z Grecją, które 12 sierpnia odbędzie się w Bydgoszczy.

Bramki: dla Polski - Roger Guerreiro (71), dla Iraku - Kareem Mahdi (53).

Polska: Sebastian Przyrowski - Piotr Polczak, Bartosz Bosacki (46-Jakub Rzeźniczak), Michał Żewłakow, Jacek Krzynówek (46-Marcin Komorowski) - Sławomir Peszko (71-Dawid Janczyk), Dariusz Dudka, Łukasz Trałka (46-Roger Guerreiro), Rafał Murawski (66-Tomasz Bandrowski), Jakub Wilk - Robert Lewandowski (46-Marek Saganowski)

Irak: Mohammed Kassid (46-Noor Abbas) - Mohammed Ali Kareem, Ali Hussein, Salam Shakir, Bassim Abbas Kati - Kareem Mahdi (57-Samer Saeed), Fareed Majeed (75-Abdulwahab Labid), Nashat Akram (46-Salih Sadir), Karrar Mohammed (46-Taher Zeebari) - Younis Mahmoud (46-Alaa Khashan), Emad Mohammed