Jared Kushner, zięć Donalda Trumpa i jego doradca w latach prezydentury, jest bliski sfinalizowania umów dotyczących budowy wielkich nieruchomości w Serbii i Albanii. W zawieraniu tych kontraktów pomaga mu były wysłannik Trumpa na region Bałkanów Richard Grenell - informuje dziennik "New York Times".

Wygląda na to, że plany biznesowe Kushnera zostały zrealizowane również dzięki relacjom nawiązanym przez Trumpa podczas pełnienia najwyższej funkcji (w państwie). W trakcie zawierania umów Kushner - jak sam przyznał - współpracował z Richardem Grenellem, który w czasie prezydentury Trumpa był specjalnym wysłannikiem USA na Bałkany - powiadomił "NYT".

Czego dotyczą umowy?

Jednym z planowanych projektów jest przekształcenie wyspy u wybrzeży Albanii w luksusowy ośrodek turystyczny. Od czasu ustąpienia Trumpa ze stanowiska w 2021 roku, Kushner odwiedził Albanię dwukrotnie i spotkał się tam m.in. z premierem Edim Ramą. W podróży towarzyszył mu Grenell. Skoncentrowali się na wyspie Sazan, wykorzystywanej przez dawny komunistyczny rząd Albanii jako tajna baza łodzi podwodnych - zauważył amerykański dziennik.

Kolejna umowa dotyczy budowy ekskluzywnego hotelu z 1500 pokojami oraz muzeum w Belgradzie - w miejscu byłego dowództwa armii Jugosławii, zrujnowanego podczas nalotów sił NATO w 1999 roku. Ten budynek, najważniejszy w kraju symbol bombardowań, posiada obecnie status obiektu kultury.

Oba projekty dotyczą gruntów kontrolowanych przez rządy z Tirany i Belgradu, dlatego transakcja musiałaby zostać sfinalizowana z władzami dwóch państw.

Projekty będą realizowane przez firmę inwestycyjną Kushnera, która dysponuje kwotą 2 mld dolarów, pozyskaną z Funduszu Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej i od innych inwestorów zagranicznych. Przedsiębiorstwo zaznaczyło, że nie ustalono jeszcze, czy saudyjskie pieniądze zostaną ulokowane na Bałkanach.

Grenell ma nadzieję na stanowisko sekretarza stanu

"NYT" przypomniał, że Grenell odpowiadał w administracji Trumpa za dialog pomiędzy Serbią i Kosowem, dzięki czemu nawiązał bliskie kontakty również z władzami Albanii. Źródło dziennika poinformowało, że Grenell ma nadzieję na stanowisko sekretarza stanu podczas drugiej kadencji Trumpa, o którą były prezydent będzie walczył w wyborach prezydenckich w listopadzie br.

Na tym etapie cyklu wyborczego Jared Kushner powinien zamrozić wszelkie nowe plany inwestycyjne - ocenił Robert Weissman, prezes organizacji Public Citizen. Wydaje się, że ten konkretny plan inwestycyjny wpisuje się w najgorszą ze wszystkich tendencji o charakterze korupcyjnym, (dotyczących) administracji Trumpa i jego rodziny - dodał.

Kushner zapewniał, że jeśli jego teść wygra wybory, on sam nie wróci do Waszyngtonu.