Przyczyną złych stosunków polsko-niemieckich jest to, że Polska prezentuje się jak "mamut zamrożony w lodzie komunistycznej epoki", jakby wojna dopiero co się skończyła, a przemoc i wypędzenie były jeszcze świeżo odczuwane - pisze "Der Tagesspiegel".

"Die Welt" skupia się na propozycji premiera Jarosława Kaczyńskiego w sprawie wzajemnej rezygnacji przez Polskę i Niemcy z roszczeń odszkodowawczych i określa ją mianem "chyba nieprzydatnej".

Dodaje, że podczas dzisiejszego spotkania premiera Jarosława Kaczyńskiego z kanclerz Angelą Merkel nie może chodzić o to, by "na twardy sęk po jednej stronie stosować twardy klin po drugiej stronie". Chodzi raczej o to, czy dwa narody w Europie potrafią wspólnie prowadzić politykę.

Jarosław Kaczyński podczas wizyty w Berlinie znajdzie się pod wielką presją - "musi udowodnić, że chce poprawić stosunki między Warszawą i Berlinem" - pisze z kolei "Sueddeutsche Zeitung". Komenatarz na temat wizyty tytułuje "Trudne sąsiedztwo". Według gazety po wizycie Kaczyńskiego nie należy raczej oczekiwać przełomu.