Aktywiści z organizacji Sea Shepherd, którzy działają na rzecz ochrony przyrody i środowiska morskiego, opublikowali w sieci makabryczny film, pokazujący zwyczaje mieszkańców Wysp Owczych. Na nagraniu widać rzeź waleni, która jest tradycją w tamtym rejonie świata.

Krwawa tradycja polowania na walenie sięga czasów Wikingów. Myśliwi wypatrują zwierzę i rybackimi łodziami zapędzają je do zatoki. Żeby wyciągnąć walenie na brzeg, w otwory oddechowe wbijają im tępe haki. Gdy ssaki są już wystarczająco blisko brzegu, przyłączają się kolejni mieszkańcy.

Przybrzeżna masakra gromadzi tłumy gapiów, często dzieci, które przypatrują się rzezi. Po zapędzeniu grindwali do brzegu, zwierzęta zabijane są specjalnymi nożami. Mięso z waleni jest później rozdzielane między mieszkańców.

W tym roku w ciągu zaledwie jednego dnia zabito w ten sposób około 250 zwierząt. Aktywistów, którzy nagrywali rzeź i usiłowali protestować, zatrzymała policja.

Mimo sprzeciwów obrońców zwierząt, krwawa tradycja jest broniona przez władze Wysp Owczych i lokalnych mieszkańców. Wprowadzone nowe prawo przewiduje nawet niezwykle surowe kary za utrudnianie polowań - mogą za to grozić nawet dwa lata więzienia.

Uwaga, film zawiera drastyczne sceny.

Storyful/(jkz/abs)