Jak na Litwie walczyć z kryzysem finansowym? Obciąć uposażenia parlamentarzystów i członków rządu. Parlament w Wilnie prawie jednogłośnie zdecydował o zmianach w przepisach dotyczących diet posłów i pensji w ministerstwach, obcinając je średnio o 15 procent.

W przypadku posłów chodzi o ponad tysiąc pięćset złotych, w przypadku członków rządu o cztery tysiące. Za obniżkami głosowało 113 deputowanych, jedynie dwóch się wstrzymało. Zmiany wejdą w życie od początku lutego. To symbol solidarności z ludźmi, którym podwyższone zostały podatki. Chodzi o to, by pokazać, że parlamentarzyści także sobie obcięli pensje - mówi reporterowi RMF FM urzędniczka litewskiego Sejmu.

Na tych obniżkach Litwini nie kończą, już zarejestrowano kolejne poprawki, które mają obniżyć pensje kolejnym urzędnikom państwowym. Pojawiły się też głosy, by obciąć uposażenie prezydenta. Przyjęte na razie zmiany dają jednak rzeczywiście symboliczne oszczędności, bo w sumie na kwotę niewiele ponad dwa miliony siedemset tysięcy złotych.

Reporterka RMF FM Agnieszka Burzyńska sprawdzała, czy nasi parlamentarzyści byliby gotowi do takiego poświęcenia. Posłuchaj relacji: