Jutro odbędzie się proces apelacyjny amerykańskiej dziennikarki pochodzenia irańskiego Roxany Saberi, skazanej na osiem lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych. O rozprawie poinformował adwokat dziennikarki Abdolsamad Choramszahi. Oczekujemy, że nasza 15-stronicowa apelacja będzie wzięta przez sąd pod uwagę. Mam nadzieję, że moja klientka zostanie zwolniona - powiedział.

Iran zrewiduje wyrok na amerykańską dziennikarkę Roxanę Saberi, skazaną na osiem lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych - zadeklarował w sobotę irański szef dyplomacji Manuszehr Mottaki. Jest prośba o rewizję w jej sprawie i zostanie ona przeprowadzona w oparciu o... czytaj więcej

Do procesu 32-letniej dziennikarki doszło mimo licznych interwencji Stanów Zjednoczonych w jej obronie. Na początku kwietnia sąd wydał wyrok ośmiu lat więzienia.

Saberi, która ma amerykańskie i irańskie obywatelstwo, mieszkała w Iranie przez ostatnich sześć lat. Pracowała m.in. dla BBC, amerykańskiego radia publicznego NPR i innych mediów. Została aresztowana w Iranie pod koniec stycznia za to, że po wygaśnięciu akredytacji prasowej nadal prowadziła działalność zawodową.

Później oskarżono ją o to, że dziennikarstwo było jedynie pretekstem, służącym zbieraniu przez nią informacji dla amerykańskiego wywiadu.

Po protestach światowej opinii publicznej irańskie władze sądownicze zarządziły szybką i sprawiedliwą procedurę apelacyjną w sprawie Saberi.