Do 20 grudnia będą bezpłatnie wydawane wizy dla Ukraińców. Oznacza to, że do tego dnia od obywateli Ukrainy nie będą pobierane opłaty wizowe bez względu na okres ważności wizy.

Wynika to z przyjętego protokołu o ułatwieniach wizowych dla naszych wschodnich sąsiadów. Podpisali go szef polskiego MSZ Radosław Sikorski i ambasador Ukrainy Olexandr Motyk. Zmiany w przepisach dotyczących ruchu osobowego między Polską a Ukrainą są spowodowane włączeniem Polski do obszaru Schengen od 21 grudnia.

Według MSZ, oznacza to, że bezpłatne wizy będzie mogła otrzymywać blisko połowa obywateli Ukrainy wyjeżdżających do Polski. Ambasador Ukrainy zaznaczył, że jego kraj jest bardzo wdzięczny Polsce za wsparcie Ukrainy w jej aspiracjach europejskich i euroatlantyckich. Mamy nadzieję na to wsparcie w przyszłościM - mówił.

Do postanowień protokołu wpisano m.in. wykaz 14 kategorii obywateli Ukrainy zwolnionych z opłat za wizy. Zaliczają się do nich m.in. bliscy krewni obywateli Ukrainy legalnie zamieszkujący na terytorium RP, uczniowie i studenci, osoby niepełnosprawne, osoby podróżujące z przyczyn humanitarnych, uczestnicy dziennikarze, emeryci i renciści oraz dzieci w wieku do 18 lat.