Prom Endeavour wróci na ziemię o dzień wcześniej niż planowano – zdecydowała agencja NASA, obawiając się, że zbliżający się do USA huragan Dean mógłby zakłócić manewr lądowania.

Wahadłowiec odcumuje dziś od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, lądowanie przewidziane jest na wtorek. Załogi stacji ISS i wahadłowca pożegnały się już i zamknięto śluzy powietrzne między obu statkami kosmicznymi.

Astronauci pospiesznie zakończyli wczoraj skrócony program prac w otwartej przestrzeni kosmicznej. Z daleka mogli obserwować szalejący na Karaibach huragan Dean. To imponujące - skomentował Dave Williams. Bardzo, ale tylko, kiedy nie chodzi o ciebie - odpowiedział Clay Anderson.

NASA liczy się z tym, że huragan może zboczyć w kierunku Houston, w Teksasie, gdzie znajduje się Centrum Dowodzenia Misją. Zmusiłoby to do ewakuacji kontrolerów do Canaveral na Florydzie. Tamtejsze Centrum Dowodzenia nie jest jednak tak dobre i duże jak w Houston.

Misja wahadłowca Endeavour rozpoczęła się 8 sierpnia. Dwa dni później prom zacumował do ISS, na którą dostarczył kolejne elementy konstrukcyjne.