Gruziński minister do spraw reintegracji Temur Jakobaszwili zaapelował do Unii Europejskiej, aby podczas poniedziałkowego szczytu w Brukseli podjęła decyzję o sankcjach, które dotkną rosyjską elitę polityczną. Mamy nadzieję, że europejscy politycy wesprą nas nie tylko słowami, ale i czynem - zaznaczył.

Unia Europejska nie nałoży na razie żadnych sankcji na Rosję – zapowiedział w rozmowie z agencjami Reuters i AFP francuski dyplomata. Według francuskiego źródła godzina sankcji jeszcze nie nadeszła. Znajdujemy się na etapie dialogu z Moskwą, a nie sankcji - podkreślił dyplomata, który zastrzegł... czytaj więcej

Izolowanie Rosji nie ma sensu, oczekujemy jednak od UE pewnych sankcji, które nie mają dotknąć zwykłych obywateli, a rosyjską elitę polityczną - powiedział Jakobaszwili.

W piątek francuski minister spraw zagranicznych Bernard Kouchner zapowiedział, że deklaracja państw Unii Europejskiej podczas szczytu w sprawie Gruzji "pójdzie dalej" niż zwykłe poparcie planu pokojowego, który już zaakceptowały Moskwa i Tbilisi.

Francja przewodniczy w tym półroczu UE.