Jednostka taktyczna RAID zatrzymała w Conde-sur-Sarthe sprawcę ataku na więziennych strażników. Jego partnerka zginęła w trakcie operacji policyjnej. Minister sprawiedliwości Francji Nicole Belloubet uznała incydent w więzieniu za atak terrorystyczny.

We wtorek rano 27-letni Michael Chiolo zaatakował i poważnie ranił porcelanowym nożem dwóch strażników w Conde-sur-Sarthe, krzycząc "Allah Akbar", a następnie zamknął się ze swą partnerką w pomieszczeniu przeznaczonym na wizyty rodzinne.

Zaatakowani strażnicy zostali hospitalizowani i operowani. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, ale stan jednego z nich początkowo określano jako ciężki.

Sprawca twierdził, że ma na sobie pas szahida

Według strażnika, który był świadkiem incydentu, partnerka Chiolo była jego wspólniczką. To ona prawdopodobnie dostarczyła mu porcelanowy nóż, którym posłużył się w trakcie ataku.

Podczas negocjacji z policją Chiolo twierdził, że ma na sobie pas szahida. Na razie nie potwierdzono tej informacji; RAID podjął decyzję o ataku i użyciu środków specjalnych, ponieważ sprawca ataku wydawał się gotowy "walczyć do końca" - podała telewizja BMFTV, powołując się na ekspertów.

Jak powiedział dziennikarzom przedstawiciel związku zawodowego strażników więziennych, w czasie negocjacji z siłami porządkowymi więzienia Chiolo i jego partnerka powiedzieli, że "chcą umrzeć jak męczennicy".

Wieczorem, po godzinnym ataku, w czasie którego słychać było liczne eksplozje, jednostki taktyczne policji wdarły się do więziennego pomieszczenia dla rodzin, raniąc Chiolo i jego partnerkę. Kobieta zmarła od odniesionych ran.

Policjanci użyli "specjalnych środków technicznych", w tym granatów ogłuszających - podała BMFTV.

"Chciał pomścić sprawcę ataku terrorystycznego w Strasburgu"

Dochodzenie w sprawie Chiolo wszczęła specjalna prokuratura w Paryżu zajmująca się terroryzmem, która poinformowała, że napastnik zeznał, iż "chciał pomścić" sprawcę ataku terrorystycznego w Strasburgu, do którego doszło 11 grudnia.

W zamachu życie straciło pięć osób, w tym Bartosz Niedzielski, Polak od 20 lat mieszkający w Strasburgu, a kilkanaście osób zostało rannych. Policja zlikwidowała sprawcę ataku dwa dni później.

Chiolo, który został skazany w 2015 roku, odsiaduje 30-letni wyrok za zabicie podczas rabunku 89-letniego mężczyzny. Został też skazany na dodatkowe 18 miesięcy za ostentacyjne chwalenie sprawców zamachu terrorystycznego na klub Bataclan.

W 2010 roku przeszedł na islam i, jak podaje dziennik "Le Parisien", zradykalizował się w więzieniu, jednak nie został zamknięty w oddziale specjalnym dla potencjalnych terrorystów.