Amerykański prezydent wyleciał w pożegnalną podróż do Europy. George W. Bush odwiedzi m.in. Kijów i Bukareszt, a także spotka się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

W stolicy Rumunii Bush weźmie udział w swoim szóstym i ostatnim szczycie NATO i spotkaniu Rady NATO-Rosja. Spotkanie w Bukareszcie odbędzie się w dniach 2-4 kwietnia. Prezydent USA w piątek uda się do Chorwacji, skąd w sobotę odleci do czarnomorskiego kurortu Soczi na spotkanie z Putinem.

Jak oceniają obserwatorzy, podczas swojej europejskiej wizyty Bush będzie naciskał na NATO w sprawie zwiększenia sił w Afganistanie, a także starał się utrzymać tempo wschodniej ekspansji sojuszu oraz załagodzić relacje z Rosją. W Kijowie, dokąd Bush dotrze już w poniedziałek wieczorem, będzie chciał utwierdzić rząd w sprawie jego natowskich aspiracji, ale nie złoży żadnych obietnic.

Przeciwko przyjęciu Ukrainy do Planu Działań na Rzecz Członkostwa w NATO występują państwa Zachodniej Europy, przede wszystkim Francja i Niemcy. Rosja uważa, że zbliżenie się NATO do jej granic stanowi zagrożenie.